Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес.
От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1 януари 2026 г. трябва да влезе в сила принципът „замърсителят плаща“.
Попълването на декларациите, чрез които се събират данни за количества генериран отпадък, брой ползватели на имота и седмична честота на транспортиране на отпадъците, е напълно доброволно, но от Общината се надяват да получат колкото може повече информация, за да бъде максимално справедлив подходът за определяне на размера на ТБО.
Пред БНР-Радио София Емил Георгиев - шеф на дирекция ''Планиране и управление на дейностите по отпадъци'' в Столичната община, отбеляза, че макар определянето на база „замърсителят плаща“ да е най-приложим за София, ще може да се прилагат и останалите начини, които нормативно са избрани за изчисляване размера на ТБО.
"Ще се опитаме заплащането да става все по-справедливо. Не е подходящ досегашния принцип – според данъчната оценка на имота. За София най-лесно е да се приложи критерият "брой членове на домакинство".
Столичното предприятие за третиране на отпадъци подава подробни данни за постъпващите количества от всеки един сметоизвозващ камион.
Емил Георгиев посочи, че 2025-а е ключова година – продължават пилотни проекти, свързани със събирането и оползотворяването на отпадъците. Пример за това са 25 мобилни центрове, които трябва да бъдат открити през следващите месеци, "зелените острови" и други.
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..