Ретроспективна изложба с най-значимите творби на групата "Герила Гърлс" (Guerrilla Girls)ще бъде открита на 6 март т.г. в Националната галерия "Квадрат 500".
На 7 март две от основателките на групата, известни с псевдонимите Фрида Кало и Кете Колвиц, ще изнесат на живо публична перформативна лекция. Събитието по повод първото им пристигане в България, символично свързва софийската сцена с Ню Йорк, Лондон, Париж и Виена.
През следващите три месеца (до 8 юни) зрителите ще могат да видят емблематични плакати, видеоклипове и инсталации от постоянните колекции на най-значимите музеи в света (МоМА, Тейт Модърн, Центъра "Жорж Помпиду"), както и изцяло ново авторско произведение, вдъхновено от българския контекст. Изложбата ще проследи 40-годишната история на Герила Гърлс – от създаването им през 1980-те в Ню Йорк до днешните им интервенции, лекции и пърформанси, които отправят критика към неравенството в изкуството, културата и обществото. Българската публика ще има уникалната възможност да се докосне до техния новаторски подход, съчетаващ изкуство, хумор и социална критика.
Поканата за изложбата "Изкуството да си непослушна" и първото гостуване на артистките у нас е отправена от Българския фонд за жените (БФЖ).
"Проучване показа, че са много малко жените художнички, които фигурират във фондовете и постоянните експозиции на общинските галерии в България – разказа пред БНР-Радио София Рая Раева, комуникационен експерт на БФЖ. Така през 2017 г. организацията създава първия по рода си "Фонд за артистични проекти на жени", чиято цел е да изведе на преден план разговора за репрезентацията на жените в света на изкуството и неравномерния им достъп до финансови ресурси. – Бяхме вдъхновени от дейността на Герила Гърлс. Гостуването им е естествено продължения на усилията ни да работим по тази тема."
Чуйте разговора на Петя Калнакова.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..