Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Галерия "Академия" до 9 март

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Д-р Милена Балчева-Божкова я представи в "Радиокафе"

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“, която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година.

В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова, за да разкаже повече.

“Този разказ е изключително важен днес, особено за младите хора. Всички трябва да помним това, което монарсите са направили за науката и културата през първата половина на 20 век. Цар Фердинанд и Цар Борис са направили много за Академията и то в едни особено трудни моменти за нея“, посочи тя.

Може ли да се направи аналогия на отношението на държавата към изкуството и културата днес и в онова време?

"Мисля, че днес държавата много повече се грижи за тези институции, защото в началото, когато се е появявало Държавното рисувално училище, още при направата на законопроекта му, то е имало много противници. С направата на този законопроект се ангажира лично министъра на Народното просвещение, големият Константин Величков. Първите 10 години от съществуването на Рисувалното училище са били много трудни. Дори опозиционерите са скандирали: “Долу, авантюристите, нямаме нужда от рушеглавци!“, анализира кураторът.


Първият директор на училището Иван Мърквичка разказва, че “много мъчнотии“ е имало училището тогава.

“Рушеглавци“ са наричали всички художници и най-вероятно са визирали самия него, с неговата “мойсеева“ брада, допълни д-р Милена Балчева-Божкова. По думите й, Мърквичка не винаги е срещал приемственост и разбиране от страна на Министерството на народното просвещение, затова подкрепата на Царя и на княза, които избавят училището от затваряне и трансформиране е била изключително важна, коментира Милена Балчева-Божкова.

“В периода между двете световни войни, то се превръща в утвърдена културна институция и никой от народните представители не си позволява да говори за неговото затваряне или за неговата излишност. Днес Академията е една от най-утвърдените културни институции. Тя никога не е била само образователна, а и културна, има своето финансиране, утвърдила се е на културната карта на България“, посочи още тя.


Когато се връщаме толкова време назад, няма как да се сърдим на първите държавници, за които по-важно е било икономическото благополучие на държавата, поясни кураторът.

Тя отбеляза, че настоящата изложба е организирана под патронажа на Техни величества Симеон Втори и царица Маргарита. Предстои и издаването на каталог, който ще бъде още по-пълен като фактология и произведения на изкуството, каза още д-р Милена Балчева-Божкова.

Как Българската корона е подкрепяла и оказвала подкрепа на Художествената академия през първите десетилетия от съществуването й, каква популярна и близка връзка е съществувала между царското семейство и институцията Художествена академия, как царят и неговите наследници развиват тази престижна и важна институция?

Чуйте разказа на д-р Милена Балчева-Божкова пред Даниел Ненчев, в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форум, 10.04.25: За и против идеята да има часове по религия от първи клас в училище

В предаването "Форум" гости тази седмица са  Лидия Даскалова - политолог и юрист и  Калоян Константинов - журналлист, асистент към Института по балканистика на БАН. Заедно с водещия Лъчезар Христов те обсъдиха следните  теми: Войната по пътищата: Парламентарната комисия по транспорт подкрепи шест законопроекта, свързани с движението по пътищата;..

публикувано на 10.04.25 в 18:15

Радан Кънев: Няма планове, които да засягат спестяванията на гражданите в Европа

Има ли ЕС пряк достъп до спестяванията на хората? Все по-често в социалните мрежи се твърди, че новите планове на ЕС са заплаха за личните спестявания на европейските граждани. Този слух развенча евродепутатът Радан Кънев, който заяви, че много категорично трябва да се каже, че това не е вярно.  “Няма нищо вярно и е много опасен тип..

публикувано на 10.04.25 в 17:28

Идва краят на ски сезона

Зимата може би е вече към своя край, нищо, че снегът ни изненада през април. Но може би скиорите имат последен шанс? Курортен комплекс Боровец, най-старият планински курорт в България и на Балканите, отчита по-успешен зимен сезон спрямо миналогодишния. Въпреки че все още не са обявени точни данни, предварителните записвания показват по-добри..

публикувано на 10.04.25 в 17:25
Седмица на гората

1800 ученици от 11 училища в Община Елин Пелин ще засадят 1800 борчета и дъбове

По случай Седмицата на гората учениците от 11-те училища на територията на община Елин Пелин ще засадят над 1800 дъбови и иглолистни фиданки в землището на село Нови хан. Инициативата е на Община Елин Пелин, а новозалесената площ ще приеме името „Гората на децата“. Подготовката за инициативата е започнала още през есента на миналата година,..

публикувано на 10.04.25 в 17:02
Ваня Григорова

Ваня Григорова: Нарочно бавят отпуснати средства за деца със специални потребности

Темата за пътната безопасност и войната по пътищата, особено актуална през последните седмици, не бе подмината на днешното заседание на Столичния общински съвет. Общинските съветници почетоха с едноминутно мълчание паметта на 12-годишната Сияна, трагично загиналата в катастрофа край с.Телиш, а председателят на съвета Цветомир Петров изказа..

публикувано на 10.04.25 в 16:25

Времето и българската история в 25 игрални и документални филма

Тази година фестивалът "25 през 2025" ще представи поредица от исторически филми. Един млад фестивал, в който Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран . Фестивалът "25 през 2025 - история на кино" е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години, когато стартът беше даден с "30 класики“ за..

публикувано на 10.04.25 в 15:39

В 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано от ученици

На 14 и 15 април 2025 г. от 10.30 до 15.00 ч. в 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано изцяло от ученици от 12. клас под ръководството на Калин Радулов - старши учител по предприемачество в училището . Основната цел на инициативата е да вдъхнови младите хора да открият своето призвание и да направят информиран избор за..

публикувано на 10.04.25 в 15:35