Първото му посещение на Васил Левски в София, адресите, на които е отсядал, софийските му сподвижници, паметните места на Апостола в този град – паметници, улици, институции, училища, носещи неговото име.
Това може да се проследи във фотодокументалната изложба "Васил Левски в София", с която Столичната библиотека отбелязва 152-рата годишнина от гибелта на Апостола на свободата.
Любопитен момент в изложбата е първият вариант на стихотворението "Обесването на Васил Левски" от Христо Ботев. Публикуван е във в. "България" от 12 август 1876 г., разказа пред БНР-Радио София Таня Томова, ръководител сектор "Краезнание и книжовно наследство" в Столичната библиотека.
Акцент в експозицията са оригинални издания за Левски от личните библиотеки на Кирил Христов, Симеон Радев, Петко Тихолов, Пенка Шишманова, както и ценни книги от колекциите "Оцелели книги", "Дар Дирекция на полицията", част от фонда на Библиотеката.
Показват се и издания и книги с автографи на: Стоян Заимов "Васил Левски – Дяконът", 1895 г., написана по повод откриването на паметника в София; "Васил Левски. Сборниче за спомен на 25-год. от смъртта на Левски", 1898 г. и др.
Интерес представлява и книгата на Стефан Илчев с Протоколи на извънредната турска комисия – "Следственото дело на Васил Левски и негови сподвижници", 1946 г., както и кореспонденцията на Васил Левски чрез изследването на Иван Унджиев и Никола Кондарев "Васил Левски. Най-хубавите страници от писмата му", 1948 г.
Представени са и статии посветени на живота, делото и гибелта на Васил Левски, публикувани в списание "София", част от Дигитална платформа "Сердика".
Изложбата може да бъде разгледана в Мраморното фоайе на Библиотеката още седмица - до 27 февруари.
Над 80 души от останалите без дом след разрушаването на незаконните постройки в "Захарна фабрика“ са в центрове за временно настаняване. Само 14 са отказали жилище. България трябва да носи отговорност за действията на конкретни длъжностни лица, коментира пред Радио София адв. Адела Качаунова - съпредседател на Българския хелзинкски комитет...
Днес изтича крайният срок, в който Столичната община трябва да намери дом на хората от разрушените постройки в "Захарна фабрика", който беше постановен от Европейския съд по правата на човека. Към днешната дата Столичната община трябва да е намерила близо 100 места за настаняване на хората от съборените постройки. Оказва се, че те няма как да..
На 5 май Българската православна църква почита паметта на света мъченица Ирина, която била много почитана в древна Византия. Известна е с това, че е защитавала вярата и пред баща си, и пред управници, за което понасяла наказания, но всеки път Ангел Божий я е спасявал и освобождавал. Днес името Ирина име е едно от най- популярните и..
Днес преди обяд ще има разкъсана висока облачност, по-значителна над централните и източните райони. Около и след обяд атмосферата над страната ще се лабилизира, съобщиха от НИМХ. На места в планинските райони, Горнотракийската низина и Предбалкана, а по-късно и в североизточните части от страната ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от..
Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..