Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд.
Как технологиите променят живота на хората с увреждания и къде е тънката граница между възможности и рискове, посочи пред Радио София д-р Диана Инджова, ръководител на Център за психологически изследвания.
"Фокусът на дискусията е как навлизането на AI ще се отрази на хората с увреждания, особено когато в страната ни има дългосрочна безработица. Това са едни високо образовани хора, имащи уникален потенциал да са лоялни служители, но те не са интегрирани на пазара на труда. Много от хората с увреждания притежават отлични компютърни способности, достъпна е цялата дигитална култура, но те не са наети на работа. Това предполага, че при новите реалности с изкуствения интелект, те ще бъдат изолирани още повече и всъщност това носи своите възможности и рискове. Това е основният акцент, върху който дискутираме днес", изтъкна тя и допълни, че дори хората с увреждания да са високо образовани, компаниите не смятат, че би било добре да ги наемат за свои служители.
"Те приемат, че човек с увреждане, независимо дали вътрешно или физическо такова, не им носи добър имидж. Приемете, че това е някакъв вид система на дискриминация от близкото минало, но тя не е прекратена, а все още съществува“, поясни Диана Инджова.
По думите й, има държави, които са далеч по-толерантни в това да включват хора с увреждания. Навлизането на AI няма да е лесно и може би в един момент хората ще останат на заден план като възможни работници, ще трябва да се търсят други решения.
"Сериозният проблем за всички нас е – чрез новите технологии ще помогнем ли или още повече ще увеличим изолацията на хората с увреждания, които така или иначе живеят в дългосрочна безработица. Ако ще разчитаме само на субсидирана заетост, тя не работи, ако нямаш достъпност, на теб ти струва по-скъпо да ходиш на работа, плащайки за таксита или на хора, които да ти помагат. Идеята е, новите технологии да помагат както в трудовия процес, така и в социализирането на хората с увреждания", отбеляза д-р Диана Инджова.
Още аспекти по темата, чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.
Велошествие и спортен празник, в който известни личности се включват и повеждат колона за по-чист въздух в София. Множество популярни спортни звезди на България ще поведат колоната на "София кара колело за по-чист въздух“ на Цветница, 13 април. “Това е традиционно събитие, което всяка година през април месец провеждаме. Тази година Цветница е на 13..
На 27 и 28 май на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на "Хубавата Елена“ от Жак Офенбах. С този спектакъл ще бъдат отбелязани и 60 години от основаването на Учебния музикален театър към Националната музикална академия. „Хубавата Елена“ е опера-буфа в две действия, създадена от френския композитор Жак Офенбах...
До 17 април 2025 г., в зала "Райко Алексиев“, авторът Веселин Зографов представя изложбата “Feel her tears” ("Опитай сълзите й“). Експозицията е пречупена през исторически събития – от убийството на Райко Алексиев през 1944 г. до наши дни. Централният обект на авторския проект на Веселин Зографов и съмишленици, е скулптурата "Пиета в разпад“. Чрез..
Третата иновация в Националната финансово-стопанска гимназия (НФСГ)в София е под наслов " Глобални компетентности за устойчив свят " и е насочена към учениците от X, XI и XII клас, разказа пред БНР-Радио София директорът на училището Мая Гешева . Тук младите хора задълбочават познанията в областта на кръговата икономика, устойчивото..
Замърсяването с азотен оксид в София през 2024 година се е увеличило, алармират от екологично сдружение "За Земята". В над 90% от точките в града, в които организацията проследява нивата на азотен оксид, средногодишните концентрации са над законовата норма, а във всички точки - над препоръчителните нива според Световната здравна организация...
Район “Панчарево“ е единственото населено място в България спечелило проект за енергийна ефективност на уличното осветление към Националния доверителен екофонд. Той включва селата Бистрица, Лозен и Панчарево. Проектът е на стойност над 1 900 000 лв., като НДЕФ ще осигури 25% от общата стойност на проекта, което значително ускорява..
Днес на много места ще продължи да вали сняг или дъжд и сняг, но от запад валежите ще започнат да отслабват и спират, а облачността да се разкъсва и намалява. До вечерта облачността ще намалее над по-голямата част от страната, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще бъде слаб до умерен от северозапад, в Източна България от север. Максималните температури ще бъдат..