Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица.
Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико. Именно той бе направил впечатление на киноведът Лазар Хрисимов преди церемонията по връчването на наградите.
"Филмът е доста тежък, сериозен, суров и представя историята на една афера между персонажа на Джесика Частейн и един балетист, който е от Мексико. Тук идва и политическата тема", разказва за лентата Лазар Хрисимов. Той обаче споменава, че в тазгодишното издание на фестивала е дадено предимство на неполитическите теми.
Може би това е и причината именно "Мечти" (Секс Любов) да вземе и голямата награда.
"Тод Хейнс каза, че най-важното е филмът, който взема голямата награда, след него да можеш да си кажеш, че си гледал кино, а не политика", цитира Тод Хейнс - председателят на журито тази година, Лазар Хрисимов.
Историята в норевежкия "Мечти" разказва за млада жена, която се влюбва в своята учителка, но чувствата на 17-годишната Йохана не са споделени. Мотивирана от своите майка и баба, тя превръща мечтите и сърдечната си драма в роман. "Мечти" е третата част от трилогията на режисьора Даг Йохан Хаугеруд, която е посветена на любовта и сексуалността. Другите два филма от нея са "Секс" и "Любов".
Бразилската антиутопия "Синята пътека" (The Blue Trial) на режисьора Габриел Маскаро спечели Голямата награда на журито "Сребърна мечка" за най-добър филм на фестивала.
"Посланието" (The Message) на аржентинския режисьор Иван Фанд бе отличен с наградата на журито.
Сред филмите, заслужаващи внимание според Лазар Хрисимов, са още "Ако имах крака, щях да те ритна", "Синя луна" и "Тесният път към дълбокия север"
Повече за победителите и атмосферата на Берлинале 2025 чуйте в звуковите файлове.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..