Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат.
Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим.
Джон Рапли е преподавател в Кембридж и журналист, специалист по политикономика, има приложни изследвания в областта на геополитиката и световната геополитическа политикономика и икономическата история.
Питър Хедър е професор по история в Кралския колеж в Лондон.
Повече за авторите и за книгата в предаването “Радиокафе“ разказа преводачът Илия Илиев.
“Преди всичко преводът на книгата беше интересен. Имайки предвид откъде идват двамата автори и средата, в която са се развивали техните текстове не могат да бъдат трудност за четене, а по-скоро удоволствие. В случая на тази книга, те са предназначени за най-широк читателски кръг, така че няма да затруднят и читателите на българския превод“, посочи той и допълни, че новите неща, които могат да бъдат забелязани по страниците на книгата ще поддържат жив интереса към нея, за да бъде прочетена открай докрай.
Книгата е избрана от Financial Times за една от най-добрите книги на 2023 година. Насочена е към любознателния и търсещ читател.
„Такива читатели съвсем не са малко у нас. Това показва живият интерес, особено към историческата литература, който не е стихвал през последните 30-40 години, откакто самия аз се занимавам с преводи“, отбеляза преводачът.
“Книгата не е голяма, но темата, която разглежда е значима. За нея са изписани стотици книги в ново и по-ново време и тя е една от тях, но и едно от последните изследвания в наши дни“, подчерта Илия Илиев.
Той обясни същността в осъществяването на един превод.
“Първо се запознавам с автора или авторите, ако не са ми известни преди това, след което преглеждам книгата доста подробно, без да я прочитам открай докрай, но за да разбера посоката на мислене на автора в повествованието, освен това и за да се запозная с неговия стил, в противен случай, различни препятствия по пътя ще ме карат да се връщам и да поправям безброй пъти, което просто не е продуктивно“.
Много ли са аналогиите между Римската империя и наши дни?
“Те са достатъчно значими. Колкото повече навлизаме в детайлите на съвременната и на римската история, сравненията ще стават все по-малко, но в общи линии, в глобалните тенденции, те са поразителни, представени по този начин, от тези двама автори, в тази книга. И това е лайтмотивът, който може да се проследи в цялото повествование и това е най-интересното, с оглед на новото тълкуване на Римската история“, изтъкна преводачът.
По думите му, съвременната история е много по-често обсъждана, разисквана в лична среда, в обществото и в медиите, докато римската история, като че ли у нас се изучава по един стандартен начин, завещан ни от класиците на римската историография, в последните 100-200 години.
“За мен голямата изненада, а и предизвикателство, оказва се, за читателите по света, че представена по този начин, не в детайли, а в най-общи линии, историята за възхода и пропадането на Римската империя, до голяма степен може да послужи, ако не за пълен паралел, то поне за доста поуки, които трябва да си направим в днешно време, ако не всички ние, то поне тези, които ни управляват“, каза още преводачът Илия Илиев.
Изданието е задължително четиво за управници, политолози, хора, които смятат да навлизат отсега нататък в политиката и на които ще предстои да вземат някои важни решения, както се препоръчва в книгата.
“За да може Западът да не последва съдбата на Римската империя, той трябва да вземе някои важни решения, почти цитирам авторите на книгата“, коментира той.
Още аспекти, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...
Любовта към цирка и цирковото изкуство, както и живота на колела, явно се предава от поколение на поколение. Доказателство за това са Еми Велкова и Стивън Караолис, които идват от циркови фамилии. “Около теб има летящи хора, красиви костюми, пера, животни. Все неща, които на нормалните хора, които ходят на работа и се прибират вкъщи, са им малко..