Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тревожността като симптом на модерния свят

Психологът Екатерина Цанова
Снимка: Личен архив

Функцията на нашия мозък е да ни запази възможно най-дълго време живи. В този смисъл тревожността е една естествена защитна реакция към околната среда и промените, които се случват. Когато обаче тревожността придобие патологични размери, това вече може да влоши качеството ни на живот.

“Тревожността е усещане за безпокойство, за напрегнатост. Вътрешно усещане, че нещо лошо ще се случи. В този контекст е важно да направим разлика между страх и тревожност, тъй като страхът е насочен към конкретен обект, т.е. страхът е насочен навън, докато тревожността е насочена навътре. Тя е насочена към нещо не докрай ясно, нещо неопределено”, казва психологът Екатерина Цанова.

По думите ѝ, има различни начини на проявление на тревожността, като симптомите могат да бъдат на физическо, психологическо и поведенческо ниво.

На физическо ниво симптомите на тревожността най-често са свързани със сърцебиене, усещане за тежест в гърдите, стомашни оплаквания, чести главоболия, мускулни спазми. Могат да бъдат от най-различен характер, в зависимост от личността.

На поведенческо ниво, тревожността започва да ограничава човек да прави нещата, които иска, започва да го сковава и човек започва да избягва определени ситуации, което рязко влошава качеството му на живот.

“От психологичен аспект, тревожността се появява много често под формата на опасения, безпокойство и излишни мисли, които черпят от ценната енергия на човек и в крайни аспекти може да бъде под формата на страх от смъртта и страх от полудяване”, казва още психоложката.

Много хора получават и паник атаки. “При паник атаките се достига точно този пик на тревожност. Покачените нива на тревожност са по-скоро плуващи, нещо неидентифицирано, едно вътрешно напрежение. Докато при паник атаките то ескалира до появата на много силни физиологични симптоми, силна физиологична възбуда и при паническата атака се наблюдава симптом на дереализация и деперсонализация”, обяснява тя.

Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата звукови файла
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Краткотрайни валежи от дъжд, с температура в София около 11°

Днес облачността ще е значителна и ще има краткотрайни валежи от дъжд. Вятърът ще е слаб, променлив по посока, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, а максималните - между 11° и 16°. В София минималната температура ще е около 6°, а максималната ще е около 11°. Над Черноморието облачността ще е..

публикувано на 31.03.25 в 07:35
адв.Елиза Николова

Морето ме стимулира и ми дава сили

Oтиваме до Поморие, за да ви срещнем с адв. Елиза Николова - председател на професионалната асоциация на медиаторите в България: "Покрай калолечението, в Поморие се разви целогодишния туризъм. Калта се извлича от соленото езеро, известно от римско време. В 1930 Поморие е обявен за курорт - той е един от най-старите. По времето на социализма бяха..

публикувано на 30.03.25 в 11:43
Елена Пъневска

Да обръщаш внимание на смислените теми

Поредният колега от екипа на Радио София, чийто аудиопортрет правим тук, е Елена Пъневска: "Аз съм много странна птица - много общителна, емоционална, но и много притеснителна и сигурно затова много харесвам радиото. Още в първи курс в Университета си намерих стаж в радио, оказа се магия. В Радио София много бързо намерих своето място. Имаш възможност..

публикувано на 30.03.25 в 11:15

Предприемачо, не си сам

На 2 април тази година Висшето училище по застраховане и финанси ще бъде домакин на пътуващата от Италия асоциация „Предприемачо, не си сам“. На събитието ще бъдат проведени лекции, които целят да обърнат специално внимание на собственици на бизнес в затруднениe по една или друга причина. Toва е и дебютът на Асоциацията в България. Слушаме Анита..

публикувано на 30.03.25 в 10:30
д-р Йорданка Господинова

Всяка крайност е вредна и опасна

Д-р Йорданка Господинова е треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България: "Влизаме в пролетния сезон след един малко по-тежък от хранене и обездвижване период. Предлага се богат избор от зеленчуци и плодове - маруля, спанак, лапад, коприва. Протеините да са по-леки: риба, пиле, мляко. Да се увеличи приема на вода и..

публикувано на 30.03.25 в 10:09
Фонфон

Историята оживява - хижа Фонфон

Поредната витошка хижа, чиято съдба и име са доста красноречиви, е Фонфон. Но преди това, закратко се отбиваме в Кумата, една от най-големите на Балканите преди около век. Откъде идва името Фонфон, кои са "фонфоните" и какво я е отличавало от другите хижи? Коя е хижа "Луничка" и какво общо има с хижа Фонфон ? Защо след пожара в 60-те тя не се изгражда..

публикувано на 29.03.25 в 16:00
ул.Шишман

Софийски разкази - Разходка по ул. Шишман

Три от знаменателните обекти на ул. Шишман. Първо - галерията на Тръпко Василев, открита с изложба на Николай Павлович. Какво обещават рекламите за нея? Кои са художниците, чиято кариера започва там? Другият - гробницата на Батенберг. По време на строежа ѝ това е краят на града, а на мястото е била първата, т.н. Александровска болница. Какъв е мраморът,..

публикувано на 29.03.25 в 15:00