Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Таков: Иновациите ни се нуждаят от подкрепа по пътя им към пазара

Снимка: ИАНМСП

"Идеята на иновациите е да решават определени нужди и проблеми на хората и само тогава те могат да намерят място на пазара и да бъдат комерсиализирани", посочи д-р Бойко Таков – шеф на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП).

Той беше специален гост на международната конференция за иновации "Ïnnovation Explorer" в София.

По думите му, даването на много средства в разработването на иновации заради самите иновации, води до така наречените “квази иновации“ – тоест, такива от които пазарът няма нужда, по поради наличието на средства те започват да се случват.

Трябва да има повече фокус върху комерсиализирането на вече готовите иновации – тези, които вече са достигнали технологично ниво на развитие – 7-8-9, при навлизането им на съответния пазар, което също има нужда от подкрепа, защото това е един много дълъг път, поясни още той.

Според Таков, пътят на иновациите до съответния пазар е въпрос на мениджмънт и подход на самата компания.

"Не всичко е въпрос на пари, но те са много необходими в комерсиализирането и маркетингът, който ще е необходим на съответните компании, за да достигнат до повече клиенти. Има нужда от повече ресурси, за да може даден продукт, услуга да навлезе първо на локалния и след това на международните пазари. Тук всичко е свързано и със скоростта, защото всички тези неща трябва да се случат своевременно, за да може това конкурентно предимство, което една иновация дава, на разработчика и на дадената компания - да може да се възползва максимално от нея, да вземе по-голям пазарен дял", изтъкна експертът.

  • Позиционирането на Европа на картата на иновациите

Според цитирания доклад на Марио Драги и по много оценки, Европа изостава далеч зад САЩ, Китай и други държави. Това най-лесно се вижда по патентната активност – в крайна сметка, интелектуалната собственост на една иновация трябва да бъде защитена, а статистическите резултати лесно могат да покажат какво се случва, каза още Бойко Таков.

  • Компаниите в България, развитието им в контекста на съвременния свят и предимствата на малка икономика като нашата

"Компаниите не са запознати какво могат да внедрят, за да подобрят бизнеса си - показва съвместният проект със Световната банка за дигитализация на малките и средни предприятия. Според него е изключително важно мениджърският състав на една компания да бъде добре информиран, добре запознат, както и да има съответните компетенции, които да предаде на цялата компания и да я поведе в такова развитие", подчерта Таков и допълни, че човек няма как да е наясно с всички случили се иновации по света, защото те са много на брой в различните сектори и сфери, но до самите компании достигат тези, които са по-находчиви, агресивни и с повече бюджети, за да предложат своя продукт или услуга.

В тази връзка е необходимо да се търси по-голяма осведоменост и инструменти, с които да се дава по-голям избор на самите мениджъри и компании да избират между възможните налични иновации, които могат да бъдат внедрени. "Важно е ние сами като Европейски съюз да си помагаме във внедряването на европейски иновации", категоричен е Бойко Таков.

С него разговаря Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детската престъпност не трябва да бъде приписвана на локалите, процентът й е доста висок - 14% за 2024 г.

Днес ще се гледат мерките за задържане под стража на тримата младежи, които пребиха двама души в центъра на София. Задържани са младежи на 15, 16 и 18 години. Това съобщи Атанас Доцински, зам.-районен прокурор на София, на извънреден брифинг тази сутрин, съобщава БГНЕС. Вчера лицата са били обвинени и задържани.  До развръзката се стигна след като в..

публикувано на 07.07.25 в 09:49

Денят започва със слънце, а следобед може и да превали

Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..

публикувано на 07.07.25 в 06:35
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46