Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Еленков, директор "Политики за децата" в Национална мрежа за децата:

Имаме проблем с това да осигурим достъп до правосъдие на децата, жертви на престъпления

Снимка: Министерство на образованието и науката
Сексуалните злоупотреби с деца нарастват силно през последните години в глобален план, като България не е изключение, предупреждават от Национална мрежа за децата, на сайта на обединението от граждански организации, работещи за деца.

“За 2022-2024 г. по данни на Европол за тежката организирана киберпрестъпност, същата се е увеличила с над 300% както в България, така и в глобален контекст. Като децата са най-уязвими към кибер престъпления”, казва Георги Еленков, директор "Политики за децата" в Национална мрежа за децата.

Формите на сексуална експлоатация са различни, а най-често жертва са деца между 10 и 14 години. Ангажимент към проблема трябва да имат институции, родители и учители и той е в това да запознават децата с опасностите в мрежата и да изграждат доверена връзка, за да може, при възникнал проблем, детето да не се притеснява да потърси помощ от възрастен.

В страната ни обаче има нормативни и процедурни пропуски, които стават причина сексуалните насилници на деца, имащи веднъж „сблъсък със закона“, след време отново да възобновят своите престъпни действия и намерения с чувство на безнаказаност и недосегаемост.

За 2024 година на горещата телефонна линия за подаване на сигнали за онлайн престъпления срещу деца са постъпили 1 749 747 сигнала. Много от тях са от чуждестранните мрежи, а над 79 000 сигнала за открито незаконно съдържание, хоствано на български сървъри с български IP адреси.

От тях над 70 хил. Центърът е изпратил към дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП заради реално открито незаконно съдържание, съхранявано в България, посочи още Георги Еленков.

“Общата ни оценка е, че наказанията за този тип престъпления са съобразени с тежестта на извършените престъпни деяния и основните проблеми произтичат от бавност и разни пороци на процесуално-следствените действия, включително от липсата на чувствителност сред твърде много прокурори и съдии в страната, по отношение на деянията в цифрова среда. За много от тях виртуалните престъпления сякаш продължават да звучат твърде виртуално".

Други проблеми произтичат от това, че наказателният процес остава твърде формален по отношение на онлайн посегателствата. Има много противоречива съдебна практика. Например някои видове съдилища признават определен вид, събрани с електронни средства доказателства, други отхвърлят такъв вид доказателства. Липсва единна методологическа рамка.

Също така, когато случай на онлайн престъпление срещу дете бъде докладвано от Дирекция “Киберпрестъпност” към съответния прокурор, не рядко по преценка на наблюдаващия прокурор, въпреки спецификата на деянието, процесуално-следствените дейности се възлагат на друго звено в структурата на МВР и така практически продължаването на работата по случая се води от служители, които нямат необходимите практически знания и технически компетенции.

Също така няма в НПК предвидена възможност и правно регламентиран механизъм, съобразно който полицейската структура, която е водила проверката, да бъде надлежно информирана за това, че е постановен отказ да се образува наказателно производство. По тази причина експертите не могат да обжалват тези откази.

Освен това понякога наблюдаващия прокурор решава да не упражни правото си за постановяване на задържане на лицето до 72 часа по реда на НПК, която пък дава възможност на извършителя да унищожи ценни електронни доказателства, т.е. на лице са много процесуални пречки и пропуски, които препятстват това да се стигне до ефективна осъдителна присъда.

Имаме въобще огромни проблеми в България с това да осигурим достъп до правосъдие на децата, жертви на престъпление”, коментира той.

Чуйте целия разговор с Георги Еленков в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Радев

"Форум", 12.05.25: Референдум? Едва ли, но може да има политическо препозициониране

На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите  Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..

публикувано на 12.05.25 в 18:25
Христо Лесев

Д-р Христо Лесев: В Еврозоната ще ни предпочитат не заради евтиния труд, а за добавената стойност

Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..

публикувано на 12.05.25 в 17:18

Граждански сдружения настояват за съвременни съоръжения за достъп до Витоша

В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..

публикувано на 12.05.25 в 16:48
Диан Ставрев, Йоанна Ченалова, Камен Байчев и Стефан Контев

Български студенти се отличиха в международно състезание за млади юристи

Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..

публикувано на 12.05.25 в 16:40

70% от парите за подпомагане отиват за субсидирана заетост, а едва 30% остават за обучение. Трябва да е обратното!

Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..

публикувано на 12.05.25 в 15:51

Настроенията в Ливърпул след спечелването на шампионската титла на Англия

В края на април “Ливърпул” стана шампион на Англия за 20-и път в историята си. Това стана възможно след като отборът надделя с 5:1 над "Тотнъм". Пред Радио София привърженикът и служител на футболен клуб “Ливърпул” - Марио Джунински сподели радостта си от победата. "Все още се възстановяваме от празненствата след като станахме официално..

публикувано на 12.05.25 в 15:46
Диана Станчева и Павлина Радионова

Музикален вторник с пиеси от Моцарт, Вила-Лобос, Турина и Гершуин

Музикалното дуо Павлина Радионова - пиано, и Диана Станчева - цигулка, ще изпълнят на 16 април в камерна зала „България“ сонати за пиано и цигулка от Моцарт, Вила Лобос, Турина и Гершуин. Двете дами свирят заедно от 2019 г. и от тогава гледат всяка година да имат различни участия. Миналата година са имали концерт в зала “България”, отново част от..

публикувано на 12.05.25 в 15:33