Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Еленков, директор "Политики за децата" в Национална мрежа за децата:

Имаме проблем с това да осигурим достъп до правосъдие на децата, жертви на престъпления

Снимка: Министерство на образованието и науката
Сексуалните злоупотреби с деца нарастват силно през последните години в глобален план, като България не е изключение, предупреждават от Национална мрежа за децата, на сайта на обединението от граждански организации, работещи за деца.

“За 2022-2024 г. по данни на Европол за тежката организирана киберпрестъпност, същата се е увеличила с над 300% както в България, така и в глобален контекст. Като децата са най-уязвими към кибер престъпления”, казва Георги Еленков, директор "Политики за децата" в Национална мрежа за децата.

Формите на сексуална експлоатация са различни, а най-често жертва са деца между 10 и 14 години. Ангажимент към проблема трябва да имат институции, родители и учители и той е в това да запознават децата с опасностите в мрежата и да изграждат доверена връзка, за да може, при възникнал проблем, детето да не се притеснява да потърси помощ от възрастен.

В страната ни обаче има нормативни и процедурни пропуски, които стават причина сексуалните насилници на деца, имащи веднъж „сблъсък със закона“, след време отново да възобновят своите престъпни действия и намерения с чувство на безнаказаност и недосегаемост.

За 2024 година на горещата телефонна линия за подаване на сигнали за онлайн престъпления срещу деца са постъпили 1 749 747 сигнала. Много от тях са от чуждестранните мрежи, а над 79 000 сигнала за открито незаконно съдържание, хоствано на български сървъри с български IP адреси.

От тях над 70 хил. Центърът е изпратил към дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП заради реално открито незаконно съдържание, съхранявано в България, посочи още Георги Еленков.

“Общата ни оценка е, че наказанията за този тип престъпления са съобразени с тежестта на извършените престъпни деяния и основните проблеми произтичат от бавност и разни пороци на процесуално-следствените действия, включително от липсата на чувствителност сред твърде много прокурори и съдии в страната, по отношение на деянията в цифрова среда. За много от тях виртуалните престъпления сякаш продължават да звучат твърде виртуално".

Други проблеми произтичат от това, че наказателният процес остава твърде формален по отношение на онлайн посегателствата. Има много противоречива съдебна практика. Например някои видове съдилища признават определен вид, събрани с електронни средства доказателства, други отхвърлят такъв вид доказателства. Липсва единна методологическа рамка.

Също така, когато случай на онлайн престъпление срещу дете бъде докладвано от Дирекция “Киберпрестъпност” към съответния прокурор, не рядко по преценка на наблюдаващия прокурор, въпреки спецификата на деянието, процесуално-следствените дейности се възлагат на друго звено в структурата на МВР и така практически продължаването на работата по случая се води от служители, които нямат необходимите практически знания и технически компетенции.

Също така няма в НПК предвидена възможност и правно регламентиран механизъм, съобразно който полицейската структура, която е водила проверката, да бъде надлежно информирана за това, че е постановен отказ да се образува наказателно производство. По тази причина експертите не могат да обжалват тези откази.

Освен това понякога наблюдаващия прокурор решава да не упражни правото си за постановяване на задържане на лицето до 72 часа по реда на НПК, която пък дава възможност на извършителя да унищожи ценни електронни доказателства, т.е. на лице са много процесуални пречки и пропуски, които препятстват това да се стигне до ефективна осъдителна присъда.

Имаме въобще огромни проблеми в България с това да осигурим достъп до правосъдие на децата, жертви на престъпление”, коментира той.

Чуйте целия разговор с Георги Еленков в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НВИМ с изложба “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея

Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..

публикувано на 03.07.25 в 09:10

От Sofia Urban Art преобразяват столичен подлез с графити

Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..

публикувано на 03.07.25 в 07:35

Отново слънчево, а следобед и горещо време

През днешния ден ще бъде слънчево, в следобедните часове и горещо. Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София – около 32°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около..

публикувано на 03.07.25 в 06:50

Поетесата Ева Гочева: Поезията е много интересен портал към младите хора

На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове.  Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..

публикувано на 02.07.25 в 17:25

Отново тревожна статистика за пътната безопасност у нас

Статистиката за пътната безопасност  у нас е повече от тревожна.  Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..

публикувано на 02.07.25 в 16:34
Тончо Краевски

От "Продължаваме промяната" не очакваха битката за властта да бъде маратон

“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..

публикувано на 02.07.25 в 16:10

Обновяват маркировката на пешеходни пътеки със светлоотразителни перли

Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..

публикувано на 02.07.25 в 15:36