"Без всякакво съмнение може да се каже, че "Цветята на нациите" представлява един автентичен шедьовър."
Това казва Бернар Ардура - почетен председател на Папския комитет за исторически науки за една книга, написана (макар и на италиански) от българин.
А той работи основно в Италия, от 18-годишен иска и по-късно се занимава с дипломация вкл. с научната. По време на ковид пандемията любопитството го кара да направи малко отклонение от основната си дейност.
"Три са признатите големи поклонически маршрути: Йерусалим, Рим и Сантяго де Компостела – разказа авторът пред БНР-Радио София. - Пътят до базилика в романски стил, където се съхраняват мощите на един от апостолите на Исус Христос - св . Яков, е гениален проект на дипломатическо ниво на тогавашните управляващи в региона."
По думите на Карталов това пилигримство се отличава от останалите две. Съществува мрежа от маршрути към свещеното място. Можеш и да кацнеш със самолет, но тогава ще е същото, както при всяка друга дестинация. Важното е да преживееш, да преминеш хиляди километри през екстремни условия, най-добре пеш и самостоятелно.
"Автентичното пилигримство е пешеходното (не на кон или велосипед, например; думата пилигрим произлиза от "вървейки през полето"). То е единственото по рода си заради натрупването на изминати километри. Според една школа – по-добре да извървиш маршрута заедно, в общение със себеподобни. Но аз смятам, че е по-добре сам. Не в самота. Но така човек по-лесно се вглъбява и достига до някои размисли, по-трудно се разсейва", допълва Кирил Карталов.
Книгата е посрещната с интерес в Испания. Използвани са италиански и испански документи. В нея е събрано обективно знание и субективна гледна точка какво може да се види по пътя, как катедралата е станала притегателно място за духовно пречистване.
"След духовното любопитство, човек преминава към интелектуалното. Нормално е очакванията да се променят в хода на придвижването. Но пътят е инструмент, начин на търсене. Някои накрая твърдят, че са преобразени. Аз по-скоро се чувствам допълнен с културно-историческа енергия", отбеляза Карталов.
С него разговаря на Лили Големинова.В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..