Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Френският институт в България празнува Франкофонията с богата програма от културни събития

Снимка: Френски институт в България

През месеците март и април 2025 г., Френският институт в България ще отпразнува Франкофонията с богата програма от събития.

Френският език традиционно се празнува по целия свят с различни инициативи, каза пред Радио София Клодия Калво - заместник-съветник по сътрудничеството и културната дейност и аташе по образователно сътрудничество. Преводът в ефир е на Здрава Стоева - отговорник комуникация и партньорства във Френския институт в България.

"Това е повод да празнуваме езика, включително и онлайн. Това е начин да покажем живота на френски език, да поставим на преден план богатството на франкофонията по целия свят, френския език, който ни обединява, но не само върху лингвистични аспекти на френския език, но и споделени ценности. Това са европейски ценности – за образованието, за правовата държава, за солидарност, демокрация, равенство, приобщаване, мир и диалог. Имаме огромна нужда сега от това в тези объркани времена“, обясни Клодия Калво.

Тя добави, че ключовият ден от месеца е 20 март, когато се отбелязва Международния ден на Франкофонията. Той се организира от Международната организация на Франкофонията, на която България е член от 1991 г. Организацията включва 88 държави-членки.

"През 2022 г. се говори за 321 милиона франкофони по света. Ново изследване показва, че 343 милиона са франкофоните по света. Хипотезата е, че те ще са 750 милиона души до 2050 г. Френският език е официален на 32 държави и правителства по света, и е петият най-говорим език в света, четвъртият най-популярен език в интернет. Френският е вторият най-преподаван език в света след английския“, посочи Клодия Калво.

По думите й, в края на 19 век, френският език е първият, чието преподаване е задължително във всички публични учебни заведения в България.

"Тя е първата държава от бившия Съветски блок, която става член на Международната организация на Франкофонията. В България има 16 училища с двуезиково обучение, от които 14 имат знак за качество за преподаване на френски език. Всъщност това е първата страна, пионер в преподаването на два езика – български и френски, с отварянето на първото двуезиково преподаване на френски език в Ловеч през 1950 г. Това е изключително за България и България изиграва една много важна роля в популяризирането на културното многообразие в рамките на бившия Съветски лагер и в този контекст тя е изключително свързана с Франкофонията“, изтъкна Клодия Калво.


Клодия Калво добави, че през март и април програмата за отбелязване на Франкофонията е изключително богата.

Предвидени са прожекции на филми на френски език, конкурси за песни, караоке, изложби, специална поредица "Кино за ученици“, литература, четене, творческо писане, детски театър, конференция. Част от програмата е и викторина "Grand Quiz de la francophonie“, дейности в рамките на Олимпийската и Параолимпийската седмица, с участието на параолимпиеца Димитри Паваде. Програмата вклчва и музикален спектакъл на трио "Оренда“, както и дейности, насърчаващи гражданското участие и ангажираността с опазването на планетата, тема на операцията "Dis-moi 10 mots 2025“, като например Европейската асамблея на гимназистите франкофони и „Fresque du climat“.

"Първото събитие е тази вечер – във Френския институт посрещаме Сергей Шикалов. Това е един писател от руско-беларуски произход, който пише на френски език. През април посрещаме много известен писател от Квебек – Ерик Шакур, за неговия първи роман, който вече е преведен на 16 езика, включително и на японски“, каза Клодия Калво.

Цялата програма можете да видите тук.

Тази година Френският институт отбелязва и 100 години от построяването на сградата й в София, на пл. "Славейков". Тя е открита на 14 февруари 1925 г.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08