Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СОС: Строителството на метрото поскъпва с 30%

Снимка: Златина Петкова

Конкурсът за главен архитект на Столичната община отново влезе във фокуса на общинските съветници. Вчера ресорната комисия по архитектура дебатира относно процедурата за провеждане на конкурса и излезе със становище, в което призовава кмета Васил Терзиев да обяви нова такава. А днес се очаква да бъдат публично оповестени и одобрените кандидатите за следващия етап от надпреварата.

След като общински съветници, членуващи в Комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика, изслушаха вчера на заседание главния секретар на Столичната община, трябваше да дадат повече информация за провеждащия се конкурс и след продължилата над 2 часа дискусия, опасенията на някои съветници се задълбочиха още повече.

Един от най-новите членове на комисията е общинският съветник от "Възраждане“ Христо Гадев, който дълго време бе административно възпрепятстван да упражни правото си на глас. Но все пак подкрепящ общата позиция, с която излязоха останалите му колеги.

Друг член на комисията по устройство на територията, архитектура и жилищна политика Анна Стойкова от коалиция "ГЕРБ-СДС“ смята, че сегашната процедура за избор на главен архитект на София отразява каква концепция има столичния кмет и екипа му, но не и как трябва да се назначава такъв експерт на позицията.

Иван Сотиров от "Синя София“ и член на ресорната комисия по архитектура и устройство на територията, смята че сегашния конкурс е с безпрецедентна процедура.

А ето и какво отговори кметът на СО Васил Терзиев на отправенитe критики и обвинения:

"Търсим визионер, който да даде 20-годишната перспектива накъде да се развива София. Това е отговорност и е вменено като задължение на кмета“, обясни Терзиев.

На днешното си заседание Столичният общински съвет прие предложение за индексация на цените на сключени от "Метрополитен" договори за изграждане на разширението на метрото - Линия 3, Етап 3.

В мотивите на доклада пише, че от началото на 2022 г., настъпва рязка промяна в цените на основните строителни материали, спрямо периода на подаване на офертите за обществени поръчки (2020 и 2021 г.), а именно над 70% увеличение на цените.

Заради големите разлики между реалните цени и цените в представените оферти по сключените договори по обществени поръчки, както и поради липса на достатъчно средства, вследствие на ниския процент индексиране - 15%, което СОС прие през 2024 г., се забелязват тенденции към намаляване на обема на използваните месечно строително монтажни работи по тези договори. В тази връзка изпълнителите са изпратили редица писма, че поради финансов недостиг предупреждават за предстоящо спиране на строителството.

Поради тези обстоятелства СОС прие предложение за индексация на цените на сключени от "Метрополитен" договори за изграждане на разширението на метрото с 30%.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15
Мария Пулиева

Адресите на любовта - Найден Геров и Мария Пулиева

Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..

публикувано на 17.05.25 в 14:00

Право на глас

Лора Младенова oт „Невидими животни” за  благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен:  "Идеята дойде от певицата Тина, към..

публикувано на 17.05.25 в 11:20
„Нощ на музеите“ в НВИМ

„Нощ на музеите“ и в НВИМ

Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ  с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..

публикувано на 17.05.25 в 10:50