Светослав Петров е на 18 години. В близките месеци му предстои да завърши своето средно образование. Към момента е зрелостник в 125. средно училище „Боян Пенев“ в София с профил хуманитарни науки. Споделя, че мечтаната му висша специалност е право в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
По думите му, един кандидат-студент трябва да знае какво точно иска да следва и да се въоръжи с голяма амбиция. И да вземе допълнителни часове и консултации по съответния предмет, по който ще държи изпит.
Той лично се е запознал с последните промени за кандидатстудентската кампания.
Пред БНР-Радио София той посочи, че в момента набляга най-много на българския език (и литература БЕЛ, английския и по история.
Приемът на заявления за явяване на изпити за първата и втората кандидатстудентска сесия на Софийския университет започна преди 10 дни. Крайният срок е 31 март за първата сесия и 2 юни за втората кандидатстудентска сесия.
Първата изпитна сесия ще се състои на 6, 12 и 13 април, а втората - на 7, 8, 14, 15, 21 и 22 юни.
На заседание на Академичния съвет на Алма Матер бяха приети документите за кандидатстудентската кампания през 2025 г., според които оценките от държавен зрелостен изпит ще бъдат признавани като конкурсни за кандидатстване в 122 от общо 124 бакалавърски програми.
Вече са подадени над 1000 заявления, съобщи пред БНР проф. Мадлен Данова, зам.-ректор по учебната дейност в университета.
Тя допълни, че няма генерални промени, но има нови специалности, например "Международна търговия и инвестиции" (на английски) и програми за учители по история и български, както и за подготовка на учители по японски и по китайски език.
Междувременно СУ "Св. Климент Охридски" бе класиран за първи път в четири области в тазгодишното издание на класацията QS World University Rankings by Subject. Постиженията на най-старото и най-голямо висше училище у нас му отреждат място сред най-добрите университети в световен мащаб, а изследователската му дейност е оценена като висока. Университетите се оценяват на базата на пет критерия: академична репутация, репутация сред работодателите, цитирания на публикация, H-фактор и международна изследователска мрежа.
За трета поредна година Алма Матер заема 51-100 място в специалността "Теология" в рамките на областта "Изкуства и хуманитарни науки".
Университетът подобрява позицията си в областта "Изкуства и хуманитарни науки" и заема 255 място.
В специалността "Физика и астрономия" в областта "Природни науки" българският вуз заема 601-675 място.
За първи път университетът е класиран в специалността "Компютърни науки" в областта "Инженеринг и компютърни науки" и заема 751-850 място.
Чуйте повече по темата:
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..