В предаването "Радиокафе“ гостуват Любов Костова и Кремена Георгиева в амплоато на атлантически пътешественички, завърнали се от остров Ливингстън, Антарктида, който се намира на цели 13 893 километра от София и няколкостотин светлинни години от реалността, уверяват ни те. Освен това с радост разказаха какво ги мотивира да отидат при тюлените, пингвините и студа, на другия край на света.
“10 години активно работех и мечтаех за това да стигна до там, а мечтата ми се породи от една презентация на проф. Христо Пимпирев. Той направи представянето си на българския фестивал на науката и го озаглави с недвусмисленото „Моята ледена любовница“, казва Любов Костова.
Проектите, заради които посещават ледения континент, всеки път имат различна задача.
"Тази година имахме един много специален проект, също дългогодишна мечта – за първи път в света, направихме събитие на "Лаборатория за слава – Феймлаб" на Антарктика, от Българската антарктическа база.
"И моята мотивация всъщност се казва Христо Пимпирев, защото той е олицетворение на това, че мечтите се сбъдват, и че всичко от което зависиш, си единствено и само ти. От теб зависят твоите мечти, желания и това да си подредиш нещата. Тръгваш с мисълта, че знаеш къде отиваш, чел си, гледал си, вълнувал си се…"
В последните три години работата ми ме свърза с Българския антарктически институт (БАИ), с мениджър на една от най-големите ритейл компании, които са стратегически партньор на БАИ. Покрай това започнах да се запознавам с учените и тяхната работа, започнах да разбирам още колко ще се говори за тях.
Голяма част от моите проекти са свързани с това - да разказваме за учените, за жените, антарктически жени, българки, които са допринесли и допринасят за това страната ни да е изключително уважавана в световната наука и като пълноправен участник в Антарктическия договор, който е изключително важен и обхваща само 28 държави“, допълва Кремена Георгиева.
Тя разказа за своя личен принос, който е оказала като спелеолог в работата на антарктическата експедиция, за безопасно проникване в ледникови цепки, освен това с екипа от учени и съмишленици успяват да популяризират значението на ледниците и тяхното изследване.
"В Антарктика разбираш как всичко е свързано, и колко много дейността на всеки от нас в цивилизованата част на света, отпечатъкът на нашата дейност в природата се отразява чак там“, изтъкна Кремена Георгиева.
29 страни са страните, които имат собствени бази на Антарктика - България е една от тях, даже половината от тези страни нямат това, с което ние разполагаме от три години - българският антарктически кораб „Св. св. Кирил и Методи“, каза още Любов Костова.
Още подробности за пътешествието на българската антарктическа експедиция в Ледения континент чуйте в разказа на двете участнички – Любов Костова и Кремена Георгиева, в звукови файл.
Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки; ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора; Кадровата политика..
България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..
Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние, от Националната мрежа..
Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..
Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..
Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..
Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се приеме, това трябва да бъде заложено в бюджета на Столичната община, коментира общинският съветник..