Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форум “Сън” - разбива митове и клишета за добрия и качествен сън

Снимка: Pixabay

“Масово хората имат проблем под една или друга форма със съня - или спят, но не се наспиват или не спят изобщо. Жените, когато минат 50 години и влязат в третата фаза от живота си, също рязко започват да не могат да спят. Така се стига до един цикъл и се разболяваш в известен смисъл”, казва журналистката Сибина Григорова, която е от организаторите на форум “Сън”.Сибина Григорова

Според нея липсата на качествен сън води и до отказ да се спортува, което също е проблем.  

“Много ми е любима темата за убежденията за съня. За мен това е един от проблемите, които водят до безсънието, че ние погрешно вярваме в определени твърдения за съня и не си го набавяме”, допълва Гергана Радович, която е холистичен терапевт и специалист по съня. Тя е автор и на книгата "Фабрика за сън. Холистична програма за постигане на мечтания сън" заедно с “Дневник на съня”, който помага за прилагането на информацията от книгата на практика. 

Все повече хора страдат от безсъние. Неговите форми са най-различни - някои хора не могат да заспят, други се будят през нощта и не могат да заспят. Повечето пречки на съня, като гледането на сериали до много късно или синята светлина от телефонните екрани, изобщо твърде осветената стая, в която се спи, са лесно поправими, но има и сериозни нарушения в съня, които по-трудно биват преодолени.

“Хората, като цяло, обръщаме внимание на синята светлина на екраните, но не обръщаме внимание на осветеността в помещението, което за мен е по-важното от синия екран. Така че, ако искате да спите добре, спалнята ви трябва да е тъмна. Това драматично подобрява качеството на съня”, казва Гергана Радович.

Гергана РадовичТова са външните дразнители на съня, но има и десетки болести, като сънната апнея, които пречат на качествения сън. Така, сънната апнея, например се превръща в обществен и социален проблем.

“Ако здравната система изследва данните и види кои болести е можело по-рано да бъдат хванати само на база на смущенията в съня, тогава тези болести ще струват, може би, по-малко на здравната каса. Има аспекти на съня, които се обсъждат в по-тесни среди сред специалистите”, добавя Сибина Григорова.

Най-честият симптом на сънната апнея е хъркането, което може и да се приема за нещо нормално, но не е. Сънната апнея е сериозен здравен проблем, но е нещо, което може да бъде овладяно.

Когато имаме някакъв проблем, например наднормено тегло, с което се борим, или усещаме, че страшно ни се яде захар, може би не винаги правим връзка със съня, но такава връзка има, казва Сибина Григорова.

Още за съня и как да го подобрим - чуйте в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три комисии в СОС заседават за икономическата рамка на градския транспорт за тази година

Три от комисиите в Столичния общински съвет ще заседават съвместно, за да обсъдят икономическата рамка на градския транспорт за тази година.  Заявка за това обсъждане даде миналия четвъртък председателят на транспортната комисия Иван Таков: "Тъй като от 6 месеца сме я поискали писмено да ни бъде предоставена за предварително гледане, преди..

публикувано на 19.05.25 в 09:59

Метрото продължава да работи с допълнителни влакове по всички линии

Метрото продължава да работи и на 19 май 2025 г., съобщиха от пресцентъра на столичния “Метрополитен”. В понеделник, 19 май т. г, ще продължат движението си допълнителни влакове по линии 1,2 и 4, както и допълнителни мотриси по линия 3. Остават в сила и намалените интервали на движение на влаковете по всички линии на метрото. Общинското дружество няма..

публикувано на 19.05.25 в 09:17
Южният парк в София

Всички паркове и градини в София вече са обработени срещу кърлежи

“Стараем се да използваме възможно най-съвременните подходи. Тази година Столичната регионална здравна инспекция ни даде своите предписания за започване на обработките на зелени площи възможно най-рано, тъй като времето за втора поредна година е сравнително по-топло в сравнение с други години. Всички обработки срещу ларви на комари, кърлежи и гризачи..

публикувано на 19.05.25 в 09:03
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00