Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радостина Якимова - директор на Фондация “Общество и сигурност”:

Има тревожен скок на случаите с домашно насилие

| обновено на 24.03.25 в 15:13
Радостина Якимова - директор на Фондация “Общество и сигурност”
Снимка: Христина Иванова

Случаите на домашно насилие в България продължават да се увеличават тревожно. Това показват данните на Фондация “Общество и сигурност”. Анализът на сигналите на телефон 112 показва ръст от 48.3% за периода 2022-2024 г., като само през 2024 г. са регистрирани 53 016 сигнала -17 265 повече спрямо 2022 г.

Най-засегнатите региони са:

  • София-град: 7619 сигнала (+66%)
  • Варна: +71%
  • Стара Загора: +55%
  • Сливен: +77%
  • Пазарджик: +26%
  • Пловдив: +23%

Тези числа са ясен индикатор за задълбочаващ се обществен проблем. “Ние направихме изследване, което обхващаше периода 2020 - 2021 г., но за съжаление, не можем да съпоставим данните, защото МВР събираше данните по друг начин и много дълго време ни казваше, че няма данни за броя регистрирани случаи на домашно насилие, а информацията, която ние имаме, е за подадените данни по ключова дума “домашно насилие”, т.е. някой се е обадил и е казал, че има домашно насилие. Скокът е много драстичен, той е близо 50% за периода 2022 - 2024 г.”, казва Радостина Якимова - директор на Фондация “Общество и сигурност”.

Тя обясни, че от фондацията разполагат и със статистиката от официалните доклади на МВР, които за съжаление, потвърждават тази тревожна тенденция на нарастване на случаите.

“Регистрираните престъпления, означават престъпления по смисъла на Наказателния кодекс в условие на домашно насилие, т.е. има нанесена лека или тежка телесна повреда, нанесена вкъщи. През 2022 г. тези случаи са 873 случая, през 2024 г. са 2555, което е близо три пъти повече. Същото е и положението с телесните повреди, които са нанесени. От 280 през 2022 г. до 1812 за 2024 г. - тук има близо шест пъти нарастване. Това показва, че това явление се задълбочава”, казва Радостина Якимова.

София е градът с най-голямо нарастване на сигналите - 66% за две години, но това е голям град, чиято динамика на живота е много различна и в същото време има много по-голяма информираност на хората, както и по-висока склонност да сигнализират за такова насилие, освен това има и много повече услуги и институции, които могат да помогнат на жертвите.

В по-малките населени места обаче все още са високи нивата на стигмата и страхът, и хората дори не съобщават за такова насилие. “Факт е обаче, че в нашето общество се случва нещо, което кара и провокира и то в опасни темпове ръста на домашното насилие”, казва тя, като допълва, че това могат да са както икономически причини, така и обществени.

Все още в българското общество се смята за нормално (за 22% от хората) партньорът ти да определя как да се обличаш, да проверява дейността ти в интернет, да ти гледа телефона или да проявява ревност. Това показва, че има сериозно неразпознаване на психическото насилие и тормоз, а 25% от българското общество, нормализират определено поведение и дейности, които са определени като психологически тормоз и домашно насилие.

“Най-голямото предизвикателство е да докажеш домашния тормоз и психологическото насилие”, коментира Якимова.

От последните данни обаче се забелязва и друга тенденция - сериозен ръст на мъжете, които са жертва на домашно насилие - ръстът е с 16% и се променят пропорциите като 68% от жертвите на домашно насилие са жени, а 32% са мъже. Според отделна статистика в около 25% от тези случаи на домашно насилие жертвите са деца.  

Повече за злоупотребата с родителските права на деца, както и още изводи от изнесените данни, чуйте в разговора на Гергана Пейкова.              

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Елиза Николова

Морето ме стимулира и ми дава сили

Oтиваме до Поморие, за да ви срещнем с адв. Елиза Николова - председател на професионалната асоциация на медиаторите в България: "Покрай калолечението, в Поморие се разви целогодишния туризъм. Калта се извлича от соленото езеро, известно от римско време. В 1930 Поморие е обявен за курорт - той е един от най-старите. По времето на социализма бяха..

публикувано на 30.03.25 в 11:43
Елена Пъневска

Да обръщаш внимание на смислените теми

Поредният колега от екипа на Радио София, чийто аудиопортрет правим тук, е Елена Пъневска: "Аз съм много странна птица - много общителна, емоционална, но и много притеснителна и сигурно затова много харесвам радиото. Още в първи курс в Университета си намерих стаж в радио, оказа се магия. В Радио София много бързо намерих своето място. Имаш възможност..

публикувано на 30.03.25 в 11:15

Предприемачо, не си сам

На 2 април тази година Висшето училище по застраховане и финанси ще бъде домакин на пътуващата от Италия асоциация „Предприемачо, не си сам“. На събитието ще бъдат проведени лекции, които целят да обърнат специално внимание на собственици на бизнес в затруднениe по една или друга причина. Toва е и дебютът на Асоциацията в България. Слушаме Анита..

публикувано на 30.03.25 в 10:30
д-р Йорданка Господинова

Всяка крайност е вредна и опасна

Д-р Йорданка Господинова е треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България: "Влизаме в пролетния сезон след един малко по-тежък от хранене и обездвижване период. Предлага се богат избор от зеленчуци и плодове - маруля, спанак, лапад, коприва. Протеините да са по-леки: риба, пиле, мляко. Да се увеличи приема на вода и..

публикувано на 30.03.25 в 10:09
Фонфон

Историята оживява - хижа Фонфон

Поредната витошка хижа, чиято съдба и име са доста красноречиви, е Фонфон. Но преди това, закратко се отбиваме в Кумата, една от най-големите на Балканите преди около век. Откъде идва името Фонфон, кои са "фонфоните" и какво я е отличавало от другите хижи? Коя е хижа "Луничка" и какво общо има с хижа Фонфон ? Защо след пожара в 60-те тя не се изгражда..

публикувано на 29.03.25 в 16:00
ул.Шишман

Софийски разкази - Разходка по ул. Шишман

Три от знаменателните обекти на ул. Шишман. Първо - галерията на Тръпко Василев, открита с изложба на Николай Павлович. Какво обещават рекламите за нея? Кои са художниците, чиято кариера започва там? Другият - гробницата на Батенберг. По време на строежа ѝ това е краят на града, а на мястото е била първата, т.н. Александровска болница. Какъв е мраморът,..

публикувано на 29.03.25 в 15:00
генерал Владимир Стойчев

Адресите на любовта - ген. Владимир Стойчев

Ако сте се чудили кой е човекът, чиито бюст-паметник се възправя пред Спортната палата на бул. Васил Левски в столицата - Адресите на любовта ви отговарят. В предаването  звънтят копита, щраква секс капан на ЦРУ и генерал Владимир Стойчев дава уроци по целуване на ръка. Участникът в две олимпиади, два преврата и четири войни е..

публикувано на 29.03.25 в 13:55