Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната галерия привлича посетители с нови образователни програми и разширена колекция

Ярослава Бубнова - директор на Националната художествена галерия
Снимка: Христина Иванова

Националната галерия посреща 10 години от две почти едновременно настъпили събития - обединяването на Националния музей на българското изобразително изкуство и Националната галерия за чуждестранно изкуство в една институция и построяването на „Квадрат 500“.“Преди да се построи тази сграда, с всички проблеми, които са съпровождали този проект, произведенията от колекцията на Националната галерия са се съхранявали в случайни помещения.

Те са съхранявани в помещенията на бившия Княжески дворец, които не са предвидени да опазват картини, скулптури и графики, а в момента, когато колекцията надрасна възможностите на двореца, и неговото никак не добро състояние на сградния фонд, те са били разпращани в множество случайни адреси - от бившия Партиен дом, до подземията на НДК, техникум в Зона Б-5 и т.н.

Разбира се, опазването не е можело да се извършва на нивото, на което в момента можем да си го позволим”, разказва Ярослава Бубнова - директор на Националната галерия. 

Сградата, замислена като национален музеен комплекс, е първата в страната, в която условията за съхраняване, консервация и реставрация на произведенията на изкуството отговарят на съвременните музейни изисквания. Фондохранилищата заемат почти 6000 кв.м от над 24 000 кв.м обща площ, а над 150 кв.м са предоставени за дейностите на Лабораторията по консервация и реставрация.

В момента двете колекции (на Националния музей на българското изобразително изкуство и Националната галерия за чуждестранно изкуство) са събрани заедно. Съответно и специалистите, които работят с тези две колекции, са заедно. Това дава нова перспектива за изследванията на произведенията - например българското изкуство в контекста на европейското или с влиянията от Япония и други култури върху нашето изкуство.

Фондът на националната галерия продължава да бъде обогатяван, като едно от най-големите постижения в последно време е придобиването на една от творбите на Кристо Явашев и Жан Клод. Става дума за скица на “Опакования Райхстаг” от 1986 г.

“Това е някакво изпълняване на дълг и в известен смисъл някаква форма на извинение пред един от най-известните художници на своето време - Кристо, работещ по огромните проекти, заедно със съпругата си Жан Клод, за това, че България постепенно се научи да цени и неговото творчество и спецификата на него като художествен персонаж, но не притежава в обществените си колекции негова сериозна работа, подписана от него и направена от него самия. 

Разбира се, Кристо е правил няколко жеста и още през 90-те години, е изпращал своите подписани постери, които са се продавали по търгове и са подпомогнали доста художествени организации и самите художници, но в публичния музей, в който всеки може да дойде и да види, ние имаме такава негова работа за първи път", допълва Бубнова.

В Националната галерия се провеждат и различни образователни програми. “На всички е известно, че да правиш само образователни програми за малки деца не е достатъчно, защото те са зависими от решенията на родителите си. Ако те не привиждат интерес в посещенията на музеите, естествено и децата няма да бъдат включени в образователните възможности. Затова ние развихме много сериозно и екскурзоводските беседи и популяризиращите програми”.

В тях разказват за историята на изкуството, авторите, защо някои са по-известни или по-малко известни. Цялото течение на българското изобразително изкуство, но и на чуждестранното изкуство.

“Хубаво би било от най-ранната възраст да знаем, че изкуство се създава и в Африка, и в Южна Америка и Азия и по този начин да се научим да разбираме и уважаваме, и други култури. Направихме една програма, която се ползва с голям интерес, нарича се “Магията на реставрацията”, защото в нея показваме какво стои зад експозициите и колко огромен е трудът на реставраторите".   


Още за новите придобивки на Националната галерия чйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.    
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35
Мария Найденова-Абрашева и Петър Найденов - създатели на

Музикалният фестивал "Алегра" ще се открие на 10 юли в София

Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..

публикувано на 08.07.25 в 14:32
Иван Гойчев, зам.-кмет на София

Общинската администрация трябва да се възприема като платформа за реализация на проекти

Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град.  Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..

публикувано на 08.07.25 в 14:09
Пианистката Фани Куцарова

Концертът "Музика в столицата" ще звучи на 21 юли

“Музика в столицата“ концерт на трио пиано-кларинет- гъдулка  ще сепроведе в кино "Кабана“ в столицата, на 21 юли. Събитието  е част от лятната програма на София. За него разказза в предаването "Радиокафе“ пианистката  Фани Куцарова , която е част от триото,  а също и двигател на различни проекти. “На 21 юли започва цикъл от два концерта, които..

публикувано на 08.07.25 в 12:15