Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Мартин Хендри: Вселената се превърна в наша лаборатория

| обновено на 29.03.25 в 11:39
Проф. Мартин Хендри
Снимка: радио София

Гравитационните вълни и науката зад тях - те са флуктуации в самото пространство-време, предизвикани от ускоряването на масивни обекти като черни дупки или неутронни звезди. Тези вълни се разпространяват със скоростта на светлината и носят информация за събития, които не могат да бъдат наблюдавани по друг начин. : Проф. Мартин Хендри е преподавател по гравитационна астрофизика и космология в Университета на Глазгоу - ето какво е важно да запомним от разговор със специалист като него:

"По-вълнуващи са нещата, за които знаем, че не знаем. Открихме гравитационните вълни по-рано, отколкото очаквахме. От около 100 години знаем, че гравитационните вълни би трябвало да съществуват. Отне ни цял век, за да ги засечем. Но дори преди да ги открием, усилено обмисляхме какво бихме научили, ако можем да ги регистрираме.

Докато се подготвяхме за първите засичания, осъзнахме, че за да произведат гравитационни вълни, които можем да доловим, са нужни много мощни космически събития с изключително силна гравитация. Не просто планети, които се сблъскват, а огромни и плътни звезди – неутронни звезди или дори черни дупки, които се сблъскват помежду си. Така на практика Вселената се превърна в наша лаборатория. 

През август 2017 г. регистрирахме сблъсък НЕ на две черни дупки, а на две неутронни звезди. Разбрахме това по гравитационно-вълновия сигнал, който ни даде информация за масите им. Но още по-важното е, че при сблъсък на неутронни звезди се излъчва и светлина. И ние видяхме това събитие в целия електромагнитен спектър. За първи път наблюдавахме едно и също явление едновременно чрез гравитационни вълни и чрез светлината.

Като студент измервах размерите на Вселената. И през цялото време съществува този парадокс: колкото повече научаваме, толкова по-малко разбираме. Вселената не просто се разширява – тя дори ускорява своето разширяване, а ние не знаем защо. Основното, което липсва, е обяснението за това ускорение. Надяваме се, че гравитационните вълни ще успеят да ни дадат отговор, но все още е много рано за това."

Защо е важно да обясняваме на разбираем език науката и има ли общо споделянето ѝ с Моцарт и Леонардо - в звуковия файл.

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празник на община Мирково

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..

публикувано на 04.05.25 в 10:31
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55
Андрей Димитров

Скептицизмът на по-възрастните ме мотивира

Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..

публикувано на 03.05.25 в 10:43