Фестивалът на технологиите "Враца 2030: Технологии и иновации за устойчиво бъдеще" – едно от най-големите събития в сектора за 2025 г.
То ще се проведе на 16 април в града.
Фестивалът ще събере водещи компании, технологични лидери, експерти и иноватори от България и чужбина, за да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на високите технологии.
Събитието е с фокус върху бъдещето на технологиите и тяхното приложение в бизнеса и обществото. Основната цел е да се създаде платформа за обмен на знания, идеи и иновативни решения, като се насърчи сътрудничеството между бизнеса, научните среди и държавните институции.
Повече за предстоящия фестивал пред БНР-Радио София разказа Биляна Георгиева, двигател и организатор на фестивала.
"Събитията, които организираме са многопластови: от една страна - насочени към развитието на съответния регион, от друга - съдържат и социално-икономически аспект, защото когато регионите в страната са добре развити, когато има работеща индустрия, когато има достатъчно работа за местните хора, има и добро качество на живот", посочи тя.
По думите ѝ, тази година акцент на фестивала са именно индустриалните региони.
"Враца е много интересен регион, силно подценяван, но реално с огромен потенциал. Във Враца ще бъде изграден Център за енергийно развитие и нови науки. Този град и като цяло Община Враца ще се превърнат и утвърдят като център на технологиите и иновациите и смятам, че Фестивалът на технологиите, който организираме на 16 април е едно доказателство, че Враца е притегателен център за иновациите, както и за хората и експертите в този сектор в България", поясни Георгиева.
Тя разкри, че събитието ще събере над 50 участници, като всеки един от тях е посланик, че градът е място, където иновациите са в разгара си.
"Враца е град с традиции, изключително технологичен, иновативен. С този фестивал съчетаваме традициите с технологиите. Събитието ще представи пет панелни дискусии, които са свързани с теми като “Киберсигурност“,“Роботика“, “Изкуствен интелект“, “Нанотехнологии“ „Дигитална трансформация“. Паралелно с това ще има интерактивна зона, експо зона, творчески работилници и симулации", обясни още Биляна Георгиева.
Фестивалът на технологиите “Враца 2030“ ще открие кметът на Враца Калин Каменов. Началото е в 10:00 часа.
Събитието е безплатно и отворено за млади таланти, професионалисти и всички, които мечтаят да бъдат част от дигиталната трансформация.
Още подробности от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..