Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В изложбата "Културkото наследство на София" до 17 април в Античен комплекс "Сердика"

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици, възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и разположената в съседство Национална професионална гимназия по прецизна техника и оптика „Ломоносов“.

Първият сектор на изложбата “Архитектурното наследство на София“ включва 4 творби, изобразяващи сгради по проект на арх. Никола Лазаров, който е допринесъл за европейския облик не само на столичния, но и на множество други градове в България - Варна, Стара Загора, Пазарджик.

Творбите в експозицията включват изображения на сгради със статут на културни ценности. Част от картините са създадени по време на пленер, организиран от Фондация „Креа” с подкрепата на Столичната община и дарители през 2024 г.
Досега тези творби са представяни единствено в галерията на гимназията по приложни изкуства.

Гостуването им в Античен комплекс “Сердика” по покана на Музея за история на София ще даде възможност да ги разгледат повече граждани.

Младите художници имаха възможност да експериментират с различни техники върху каменна хартия по време на специален уъркшоп, като темата отново беше архитектурното наследство на София, разказаха още организаторите. 
Новият материал се оказа вдъхновение и творческо предизвикателство, както за младите таланти, така и за техните преподаватели.

Пред Радио София повече разказа Мария Иванова, която е инициатор на проекта, и Анелия Пергот.

“Всъщност, проектът се нарича Пленер-конкурс “Архитектурното наследство на София“. Той е един малко по-нестандартен пленер, в който учениците рисуват и развиват уменията си в сферата на изобразителното изкуство.

Освен ученици, които изобразяват ценните сгради в София, до тях са и такива, които са готови да разкажат историята на тези сгради на минувачите.

Те биха могли да разкажат кой е проектирал тази сграда, кой е архитектът, поръчителят, тоест, първият собственик на сградата. Интересното е, че собствениците на сградите по тези централни софийски улици са хора, които имат сериозен принос и за града, и за държавата понякога, посочи Мария Иванова.
Интересните разкази на част от учениците може да чуете докато други от тях рисуват.

Мария Иванова допълни щрихи към творческия процес:

“Ние използваме самото пленерно рисуване като форма, за да привлечем първоначално вниманието на минувачите, след това те неминуемо влизат в разговор с ученика, който рисува, и насочват вниманието си към самата сграда. В този момент се включват учениците с интерес към историята, които предлагат да разкажат повече за нея“.

Мария Иванова / Снимка: Христина Иванова

Всичко това се случва в рамките на интердисциплинарен проект осъществен с финансирането на Столичната програма „Култура“ и подкрепата на дарители и партньори, сред които Камара на архитектите София град, Белин Моллов - архитект художник, чиято основна заслуга е селекцията на рисуваните сгради, и предприемачът Пресиян Каракостов.

Част от изложбата, която не е представяна пред публика преди, се състои от творби, създадени върху иновативния материал каменна хартия.
За нея повече подробности разказа Анелия Пергот.

“Това е една технология от късните 90 години на миналия век от китайски и тайвански учени инженери. Прави се от прах варовик или мрамор, като се добавя слепващо вещество, за да стане плътна. Технологията е патентована и ние сме първите, които възнамеряват да я произвеждат в Европа“, посочи тя.

Изложбата може да бъде видяна до 17 април. В изложбената зала посетителите ще могат да видят каменната хартия и по какъв начин се рисува на нея.

Чуйте още за представените сгради в експозицията, за които разказаха събеседниците в разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55