Документалният филм "Оглушителна тишина“, посветен на живота и вътрешната борба на бившата гимнастичка Цветелина Стоянова, ще бъде официално представен на 11 април, но от 18.30 часа тази вечер, в кино "Одеон“ ще бъде премиерата на филма пред публика.
Лентата с продължителност от 53 минути, предлага дълбоко личен и емоционален портрет на едно от златните момичета на българската художествена гимнастика и нейната битка за физическо и душевно възстановяване след тежка психологическа криза.
Режисьор на филма е Станислав Дончев, който казва, че идеята за филма се заражда от нуждата обществото ни да говори открито по темите за психичното здраве, опитите за самоубийство и процеса на възстановяване. Фокусът е върху това как човек може да се върне към живота след толкова тежко изпитание и да намери сили да продължи напред.
Сценарият на филма е написан от проф. д-р Петя Александрова и Теодора Стоилова-Дончева, а продукцията е реализирана с подкрепата на Националния филмов център. Макар темата да е дълбока и тежка, екипът залага на оптимистичното послание – че дори в най-тъмните моменти надеждата може да победи.
Цветелина Стоянова става централна фигура във филма не само заради спортната си кариера, но и заради драматичния обрат в живота ѝ през 2016 г., когато след психологически срив опитва да сложи край на живота си, дни преди Олимпиадата в Рио. Лентата проследява именно този най-труден период – след катастрофалния момент и началото на нейния път към себе си.
Режисьорът я описва като "човек с изключителна нежност и сила“, чиято откровеност вдъхновява. “Тя оцеля и е готова да сподели своя опит с други хора, на които той би могъл да бъде от полза.
В този филм, целият екип се е опитвал за нищо да не настоява пред Цвети, тъй като наистина е много деликатно. Тя самата реши да участва във филма, и някак си разтвори душага и сърцето си, за което сме изключително благодарни. По време на снимките се влюбихме в нея, тя е прекрасно създание, едновременно крехко и силно", каза сценаристът Теодора Дончева пред Радио София.
“Когато решихме да се занимаваме с тази тема, търсейки заглавие и търсейки всъщност информация по въпроса, някъде срещнахме определението, че по тази тема се мълчи оглушително.
Затова го нарекохме "Оглушителна тишина“, защото от една страна, това е трудна тема за разговор, то затова има мълчание, защото е трудно да се говори, много е важно и как се говори - по никакъв начин не бива темата да бъде романтизирана, бягаме от това с всички сили.
През цялото време докато правихме филма наши консултанти бяха двама прочути български психиатри, които понастоящем станаха известни като политици, но ние сме ги снимали преди това, единствено в ролята им на доказани психиатри. Това са проф. Хинков, който за кратко беше министър на здравеопазването и д-р Цветислава Гълъбова, която е директор на болницата в Курило, разказва Теодора Дончева.
“Оглушителна тишина“ е повече от биографичен разказ – той е апел към обществото за съпричастност, разбиране и подкрепа към хората, преминаващи през тежки душевни кризи. Филмът се стреми да даде надежда на зрителите и да покаже, че възстановяването е възможно, когато има вяра, подкрепа и вътрешна решимост.
Искаме да отворим вратите към темата за стигмата, защото често хора, които са преживели това, обществото не ги приема толкова радушно“, отбелязва Теодора Дончева.
Сюжетът и емоционалната дълбочина на лентата поставят „Оглушителна тишина“ сред най-чаканите български документални филми за годината, който обещава не просто да трогне, а и да вдъхнови.
Ще присъства ли Цвети Стоянова на премиерата на филма и готова ли е за дискусия със зрителите, чуйте какво още каза Теодора Дончева пред Гергана Пейкова в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..