Най-добрият български скиор алпиец Алберт Попов бе гост в предаването "Спортна среща" след края на сезона, след като мина Държавното първенство и финалите за Световната купа и след официалното си дипломиране в Националната спортна академия.
За Алберт това беше най-силният сезон, с най-много точки - 12-о място в надпреварата за малката Световна купа в Слалома и първата победа.
"Най-накрая направихме нещо, което винаги сме вярвали, че можем да постигнем. Но докато не го запишеш и видиш, продължаваш да го чакаш и да мечтаеш за него", коментира той и допълни, че с екипът му имат огромна мотивация и допълнително “гориво“ да продължават с пълна газ.
"Разбира се, като един спортист, гонещ максимални цели, не смятам, че взехме максимума от сезона, но ските са такъв спорт, не сме във зала и е много трудно да съобразиш всички детайли и метеорологични условия и невинаги е възможно да си максимално ефективен на различните видове терени - допълни Алберт Попов. - Колкото и да сме видели кои ски ми пасват най-добре, идва едно топло време, теренът се сменя, може да е стар сняг, може да е нов, може да е мек, но ти си длъжен колкото дни имаш преди старта, да се опиташ да намериш максимално бързият материал, с който да стартираш на следващия ден. Понякога самите тестове също заблуждават, защото два-три дни преди състезанието, условията може да не са напълно идентични. Ввсе пак караме и на друга писта, може днес да е твърдо, на състезанието да е меко и понякога дори тези въпросни тестове ни объркват и се правят грешки."
Той разкри е една тънкост в самооценката: "Когато видиш, че в едно трасе губиш равномерно - 20, 30 до 40 стотни, това по принцип показва, че или нещо правиш грешно, или материалът не отговаря и ти си губиш константно".
"В Америка нещата са яко фрийстайл"
Това бяха началните думи на скиора, с които започна разказа си за Финалите на Световната купа по ски, които се състояха в американския зимен център Сън Вали, в щата Айдахо.
"Направи ми впечатление, че пистата беше нормална, туристическа, на която те бяха сложили мрежите, които трябваше да се сложат и решиха да направят състезание за Световна купа. Нямаха система за поливане, както и система за сух сняг. Затова казвам, че всичко е фрийстайл. В деня на слалома се разбра, че ще караме на вода и сол. Това се прави, когато теренът е много мек и всъщност организаторите се опитаха да направят реакция на снега, която да втвърди малко терена, за да има по-еднакви условия…", разказа той.
Как българският отбор устоява в борбата с по-мощни отбори?
"Плюсът в нашия отбор е това, че сме петима. Всички сме много близки, всички сме българи и всички се борим истински и това ни носи резултат. Едно от нещата с които малките отбори най-много ни превъзхождат, е бюджетът - на швейцарците мисля, че беше 100 милиона франка, а ние имаме 4 милиона за всички зимни спортове. Друго, което големите отбори имат, е школата - нещо, което е от полза на всеки нов състезател, който идва в националния отбор има една готова информация за детайлите - какви ски са нужни, как се подготвят ските, какво се прави на даден терен, каква е стратегията... Докато ние, малкият отбор, тази информация я събираме година след година, без да има кой да ни посъветва и да ни каже. Затова е добре да имаш приятели като Филип Зубчич и други хора, с които съм се обградил - всъщност, малките отбори се учим и подкрепяме взаимно", отбеляза скиорът.
Децата срещу ветераните
За явлението Тервел и Малена Замфирови, феноменалното постижение на Тервел, Алберт Попов не скри задоволството си.
"Те създадоха един малък отбор от 4 момчета, които нямат абсолютно всичко, както големите отбори. Но фактът, че са те, четиримата, един до друг, почти на една възраст, за мен е много ценно. Сега виждам, че когато тренират на Банско, запалват и доста млади, много опит успяват да предадат, което е много ценно."
В разговора ще чуете какви са плановете на Алберт Попов за почивка преди началото на новия сезон, който ще е и олимпийски.
Още от това, което каза най-добрият ни скиор алпиец пред Камен Алипиев-Кедъра, чуйте в звуковия файл.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...