Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В седмицата на гората

1800 ученици от 11 училища в Община Елин Пелин ще засадят 1800 борчета и дъбове

Седмица на гората
Снимка: Дарина Григорова

По случай Седмицата на гората учениците от 11-те училища на територията на община Елин Пелин ще засадят над 1800 дъбови и иглолистни фиданки в землището на село Нови хан. Инициативата е на Община Елин Пелин, а новозалесената площ ще приеме името „Гората на децата“.

Подготовката за инициативата е започнала още през есента на миналата година, когато учениците от общо 11 училища на територията на общината са започнали посаждането и отглеждането на жълъдчета в класните стаи, които утре предстои да засадят в местността „Краище“. За посланието и идеята на инициативата сред децата с цел опазване на природата разказва още председателят на Общински съвет в град Елин Пелин - Богомил Бранков.

"Започнахме със засаждането на жълъдчета във всички наши училища, които са единадесет, в тях учат над 1900 деца, съответно засадихме и толкова жълъдчета и ги оставихме на грижата на децата през цялата зима, след това решихме да продължим инициативата с "Гората на децата". Идеята е децата да са съпричастни към това природата да се развива, а не да бъде просто изполвана“, посочи той.

Посланието на инициативата е "Пазете природата!"

Оказва се, че децата са по-съпричастни и обичащи природата от възрастните и може би накрая те ще учат нас как да се грижим за нея, а не обратното, коментира Богомил Бранков.В утрешният ден, посветен на залесяването на нови гори, децата от Община Елин Пелин ще пристигнат на мястото, където всеки клас ще има терен за засаждане.

В основното училище „Св.св. Кирил и Методий“ в село Нови хан се обучават около 200 деца, всички от които ще оставят лична следа в „Гората на децата“. По думите на кмета на село Нови хан, Александър Стоичков, географските ширини на Общината предлагат благоприятни условия за гори от смесен тип – това е и причината, поради която дървесните видове, които предстои да бъдат засадени, ще включват както дъбове, така и борчета.

“Мястото където ще се случи засаждането, местността Краище, е една изключително красива зона, за което смятам, че когато след години гората вече е факт, децата ще могат да отиват там като възрастни и да си спомнят за времето, когато те са участвали в тази акция. Това ще бъде скъп спомен за тях и ще допринесе за това да обичат природата“, каза кметът на с. Нови хан, Александър Стоичков.

Според него благородната инициатива ще спомогне за това децата да се откъснат от електронните устройства, заради които нямат време за игри навън, ще провокира в тях приключенския дух и желание за повече разходки с родителите им.

Василена и Екатерина са ученички във 2а клас на основното училище „Св.св. Кирил и Методий“ в село Нови хан. Споделят, че преди шест месеца са посадили малко жълъдче, а днес нямат търпение да засадят пораснало дърво. Според тях няма нещо по-важно и значимо от грижата за природата и залесяването на нови гори.

"Вълнувахме се за засаждането на дръвчетата, защото ги отглеждахме поне 6 месеца и те сега ще отидат на свеж въздух в гората. Ще засадят дръвче, защото "Няма по-хубаво нещо от засаденото дърво" и защото "Така гората може да стане по-голяма и да има по-хубав кислород".

На утрешният ден, 11 април, в 10.00 часа сутринта ще започне акцията по засаждане на фиданките. Мястото е местността „Краище“ в село Нови хан, където 1800 деца ще посадят своето дръвче. От Общината приканват желаещи  доброволци да се включат, като общият брои на подготвените растения е 2000.

Чуйте репортажа на Надежда Герова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15