От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП).
"Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от работодателите за промени в трудовите правоотношения, обясни пред БНР-Радио София адвокат Николай Стоянов от Отдел "Правна закрила на труда" към КНСБ.
Работодателят е длъжен преди да върне хартиената трудова книжка на служителя си, да впише неговия натрупан трудов стаж до 1 юни 2025-а.
"Хартиената няма да се използва повече, но трябва да се пази, защото с нея работникът или служителят доказва своя професионален път и стаж до тази дата", подчерта адв. Стоянов.
В ЕЕТЗ ще се вписват познатите досега данни, но и други – например размера на ползвания платен годишен отпуск. Няма да е видимо трудовото възнаграждение, за да се даде възможност да се договаря по-високо при следващо работно място.
При записване в Бюро по труда (за времето, признато за трудов стаж) нужната информация в ЕЕТЗ се попълва от съответните държавни органи.
Системата трябва да бъде пусната от 1 юни т.г. След тази дата всеки работник или служител ще има достъп до електронната си книжка, може би с ПИК (персонален идентификационен код), който и сега се ползва.
Може да се направи и разпечатка за представяне като официален документ.
Няма да има съдебни дела за умишлено невръщане на документа от работодателя, но ще може да се търси отговорност за некоректно попълване в ЕЕТЗ.
Чуйте разговора на Невена Николова и Данаил Конов.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..