Както много други професии в нашето съвремие, пиарът и комуникациите вече не могат без технологиите, един от последните резултати на които е изкуственият интелект (ИИ).
Много задълбочена картина на това твърдение дават проф. Десислава Бошнакова и доц. Евелина Христова в своята книга "PR и изкуствения интелект".
"Информационните технологии променят всяка професия, понякога до неузнаваемост.
Променят и начина, и философията на работа. Едно от предимствата в професията на пиара (PR – връзки с обществеността) е, чеако искаш да си сред първите в тази област, задължително трябва да се възползваш от новите технологии – коментира пред БНР-Радио София Десислава Бошнакова, която е преподавател в НБУ.
В книгата темата е разгледана в исторически аспект, разпростира се към законодателството, образованието, изграждането на репутация (с ИИ) и т.н.
По думите на Бошнакова днес сме свидетели и потребители на фалшиви новини и видеа, социалните мрежи ползват алгоритми за манипулиране.
"Жизнено важно умение е справянето с фалшивите новини. С лъжата, която някой казва, но и лъжата, която е създадена с технологичен инструмент. Изкуственият интелект е инструмент, който трябва да служи на човека.
Той може да се използва за добри неща (например прилагането на субтитри върху видео, обработка на огромно количество информация, за избор и вземане на решение), но и за не толкова добри. Отговорността трябва да остане в ръцете на естествения интелект", подчерта проф. Бошнакова.
Тя допълни, че обикновено не се знае качеството на това, от което прави справка ИИ и ни дава отговор.
Почти всички социални мрежи ни призовават, но почти никой не отбелязва кое е създадено с ИИ.
"Нека възрастните да не си мислят, че знаят повече. За ИИ трябва да учим заедно, всички. Обичам думата хибридно. Трябва да мислим заедно с ИИ! Ако не го правим, той ще започне да мисли вместо нас."
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..