Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Българската следа” събира литературни репортажи и есета на Димитър Кенаров

Журналистът Димитър Кенаров
Снимка: Даниел Ненчев

“Българската следа” е новата книга с художествена журналистика на Димитър Кенаров. Книгата събира литературни репортажи и есета на автора, излезли в чуждестранни издания през годините. Изданието предлага един доста по-различен поглед към българското.

Дори и част от текстовете да са писани преди повече от десетилетие, днес тяхното послание остава живо именно заради различния ъгъл, от който се разглежда миналото.

“Жанрът, с който аз се занимавам не е особено популярен в България. Това, което аз правя, е т.нар. литературна или наративна журналистика, която е един вид кентавър, съчетаващ похватите на литературата и белетристиката, т.е. сцени диалози, герои, със точността към детайла и към факта на документалистиката”, разказа Димитър Кенаров.

Това е жанр (nonfiction), който е популярен основно в САЩ, въпреки че има представители и в Европа, т.е. жанрът има все пак гласност и почитатели, но те са основно в САЩ, откъдето и започва през XIX век този стил с автори като Джек Лондон и Стивън Крейн.     

Идеята е да бъдат представени социалните проблеми по един малко по-разказвателен начин, за да може да породят повече емпатия у читателя. Жанрът се развива и вече в този стил има писатели като Джордж Оруел с “1984” и “Фермата на животните”, но според Кенаров той е най-силен като журналист, който описва гражданската война в Испания и от улиците на Лондон и Париж.

В книгата има и текстове, които са по теми, върху които Кенаров пише отдавна - изследване на живота и работата на журналиста Георги Марков, Юлия Кръстева, Георги Господинов - различен по характер изследователски дискурс, журналистически, но и литературен.

Желанието на Димитър Кенаров е в тези текстове, които е писал за чуждия печат да не превръща страната ни в клише, в семпла държава, дори когато говорим за фигури като Георги Марков, Юлия Кръстева, Иво Димчев, Георги Господинов, а те да бъдат по-усложнени и тяхната противоречивост в живота и в работата да бъде изнесена на преден план. 

Затова, когато решава да ги преведе обратно на български език, надеждата му е, че този тип противоречивост и многогласие, опит за пречупване на познатото клише, може да импонира и на българските читатели, защото ние също имаме много клишета за себе си.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев и ко-водеща Вяра Николова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Нощ на музеите“ в НВИМ

„Нощ на музеите“ и в НВИМ

Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ  с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..

публикувано на 17.05.25 в 10:50
Снимката е илюстративна

"Форум", 16.05.25: "Локалите" - от безпътицата до психологически и социален проблем

В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...

публикувано на 16.05.25 в 19:20

Най-новите данни за демографския профил на работната сила в България

В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ)  при БАН. Тя разгледа  тенденциите в развитието на  5 ключови демографски параметри на работната сила  през периода 2016-2023 г. През целия период..

публикувано на 16.05.25 в 18:25
ФЖМК

ФЖМК - 50 години отговорност и развитие

Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..

публикувано на 16.05.25 в 16:53
Деканът на Стопанския факултет доц. Атанас Георгиев и Катя Василева

Стопанският факултет на Софийския университет празнува 35-годишнина

Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Борис Христов записа "тъжна" песен по желание на сина му

Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи  своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах  какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..

публикувано на 16.05.25 в 16:24

J.Pank се завръща в играта в ДОМ

След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие.  Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..

публикувано на 16.05.25 в 15:53