Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Българската следа” събира литературни репортажи и есета на Димитър Кенаров

Журналистът Димитър Кенаров
Снимка: Даниел Ненчев

“Българската следа” е новата книга с художествена журналистика на Димитър Кенаров. Книгата събира литературни репортажи и есета на автора, излезли в чуждестранни издания през годините. Изданието предлага един доста по-различен поглед към българското.

Дори и част от текстовете да са писани преди повече от десетилетие, днес тяхното послание остава живо именно заради различния ъгъл, от който се разглежда миналото.

“Жанрът, с който аз се занимавам не е особено популярен в България. Това, което аз правя, е т.нар. литературна или наративна журналистика, която е един вид кентавър, съчетаващ похватите на литературата и белетристиката, т.е. сцени диалози, герои, със точността към детайла и към факта на документалистиката”, разказа Димитър Кенаров.

Това е жанр (nonfiction), който е популярен основно в САЩ, въпреки че има представители и в Европа, т.е. жанрът има все пак гласност и почитатели, но те са основно в САЩ, откъдето и започва през XIX век този стил с автори като Джек Лондон и Стивън Крейн.     

Идеята е да бъдат представени социалните проблеми по един малко по-разказвателен начин, за да може да породят повече емпатия у читателя. Жанрът се развива и вече в този стил има писатели като Джордж Оруел с “1984” и “Фермата на животните”, но според Кенаров той е най-силен като журналист, който описва гражданската война в Испания и от улиците на Лондон и Париж.

В книгата има и текстове, които са по теми, върху които Кенаров пише отдавна - изследване на живота и работата на журналиста Георги Марков, Юлия Кръстева, Георги Господинов - различен по характер изследователски дискурс, журналистически, но и литературен.

Желанието на Димитър Кенаров е в тези текстове, които е писал за чуждия печат да не превръща страната ни в клише, в семпла държава, дори когато говорим за фигури като Георги Марков, Юлия Кръстева, Иво Димчев, Георги Господинов, а те да бъдат по-усложнени и тяхната противоречивост в живота и в работата да бъде изнесена на преден план. 

Затова, когато решава да ги преведе обратно на български език, надеждата му е, че този тип противоречивост и многогласие, опит за пречупване на познатото клише, може да импонира и на българските читатели, защото ние също имаме много клишета за себе си.

Чуйте разговора на Даниел Ненчев и ко-водеща Вяра Николова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха конкурс за визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки

В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..

публикувано на 23.04.25 в 19:21
Председателят на БСК Добри Митрев

Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване

През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване.  “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..

публикувано на 23.04.25 в 19:05

Специалистите по здравни грижи искат да станат пълноправен партньор на НЗОК

Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..

публикувано на 23.04.25 в 18:39

"Форум", 23.04.25: България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство

Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК -   цифровите права;  България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..

публикувано на 23.04.25 в 18:20

Иновативните училища обменят опит и добри практики

Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва  в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..

публикувано на 23.04.25 в 17:16

Над 2 млн. лв. за компенсации на семейства, чиито деца не са приети в градини и училища

Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..

публикувано на 23.04.25 в 17:06
Юлиян Петров, синдикат Образование към КТ

Децата с дефицити може да повтарят първи клас

От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..

публикувано на 23.04.25 в 16:56