Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С червено яйце, огряно от слънцето

2
С адв. Пламен Димитров
Снимка: радио София

Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган, говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство:

"От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме и пуснахме диви патици. От 2 години правим Фестивал на чесъна, отглеждаме 3 в света по захарност и полезност чесън. В с. Друган реших да пробвам нов бизнес, с едната си професия помагам на хората, с този ги радвам с храна.

В моето детство имаше традиции също, но майка ми не можеше да меси козунак. Знаете, че по комунистическо време беше забранено да се ходи на черква. В столицата и големите градове бе по-различно от на село." (адв.Димитров)

Повече за професионалните предизвикателства пред адв.Димитров и пожеланията му за празника - в звуковия файл.

"В детските ми години бе различно. Аз съм трънчанка, в с.Друган дойдох в 1969. Свекърва ми ме научи на много ритуали. Първото червено яйце го слагаше на прозореца, да го огрее слънцето, после го слагаше на иконата и го носеше на черква.

Както и по-рано, и сега сложих люспите от лук да се варят с яйцата. Туряш и травки, колкото се боядишет, толкова. Сега боите са всекакви - мацай натака, мацай наонака. Биячо се тура до иконата. Пазиш го до другата година за здраве, с черупката се лекува от страх, бабите какво са знали, това са правили." Сега да си похоратиме, да си подумаме...

Качих се на читалищната сцена още в 1969 и досега не съм слизала! В читалището имаме клуб, доскоро имаше танцов състав с възрастни и млади, играхме общо хоро на 100-годишнината на читалището. Сега настоятелството е от млади хора, които живеят в Друган. Кукерската ни група започна много отдавна, бехме около 60 човека, сега сме около 120. Нашите ликове не са маски, слага се царевична шума, има големи звонци от звънчаре." (баба Лена) 

Още подробности от традиционните ритуали, съвременните им превъплъщения и най-важното за баба Лена - в звуковия файл.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00