Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени очакват до 15 г. да променят света с евтина, неизчерпаема, напълно чиста енергия

Студенти от СУ "Св. Климент Охридски" ще стимулират креативността си с авангардна платформа

Снимки: FFC

Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC).

Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред българските студенти.

Събитието се проведе в институт GATE – първият център за върхови постижения за големи данни и изкуствен интелект в Източна Европа.

Беше представена Alpha-E – авангардна платформа за образование и изследвания в областта на ядрената енергетика, базирана на сливането на леки ядра и разработена в Силициевата долина, съвместно с Оксфордския университет и MIT.


В продължение на една година студентите във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" ще имат възможност да работят с платформата, анализирайки реакции на синтез, разработвайки физични модели и прилагайки AI алгоритми за оптимизация и прогнозиране. Как работи платформата демонстрира Искрен Ванков – ученик на Теодосий Теодосиев – Тео, част от висшия мениджмънт на една от високотехнологичните компаниите в Силициевата долина.

"Важно е да видим какво можем да направим заедно в тази област. Имам предвид различни изследователски институти, включително и със Софийския университет. Да достигнем до интересни резултати заедно", отбеляза пред БНР-Радио София Искрен Ванков. И обясни, че платформата, с която ще работят българските студенти, е компактен акселератор, машина, която може да създаде различни видове термоядрен синтез с цел изследователска и научна дейност. Освен това учени очакват тази машина да бъде създател на данни за изкуствени интелекти.

Съществуват два основни подхода за получаване не енергия с термоядрен синтез. Светът би се променил, а човечеството може много да спечели, ако учените достигнат до желаната цел - тогава енергията ще бъде не само евтина и неизчерпаема, а и напълно чиста, подчерта Ванков.

Повечето изследователи докладват, че първите прототипи за хората, не в лабораториите, ще се появят в десетилетието след 2030 година.

Чуйте разговора на Катя Василева.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

15 май ще бъде нормален учебен ден за софийските училища

До 18 ч. днес не е постъпвало официално уведомление за протест на работещите в столичния градски транспорт утре, затова той ще бъде нормален учебен ден за софийските училища, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. В случай, че голям брой учители и ученици не успеят да стигнат до училищата, а наземният градски транспорт няма да работи и в..

публикувано на 14.05.25 в 20:25

"Форум", 14.05.25: За първи път от години София остана без градски транспорт. Ще бъде ли така и утре?

Седмицата продължава с коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев. Заедно с водещия Константин Лавсов, те дискутираха по различни теми от деня: - За първи път от години София остана без градски транспорт. Автобуси, тролейбуси и трамваи останаха в депата. Протестът на работещите в столичния градски транспорт е на 12..

публикувано на 14.05.25 в 18:55

176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий" в с. Негован празнува 140 години от създаването си

Най-старото училище в столичния район "Нови Искър“ - 176 ОбУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Негован, отбелязва 140 години от създаването си. Училището отваря врати през 1880 г. и е едно от първите учебни заведения в районите около София. Първоначално децата са се обучавали в стара сграда, която днес е кметство. Новата училищна сграда е..

публикувано на 14.05.25 в 17:25

Метрото в София засега няма да спира

Днес метрото в София ще работи постоянно, а в следващите дни ще се движи по график. Това съобщиха от "Метрополитен" ЕАД във връзка с продължаващия протест на наземния градски транспорт в столицата.

публикувано на 14.05.25 в 16:52
проф. Борислав Христов

София е домакин на Международна конференция по пътна безопасност

Днес и утре в София се провежда Международна конференция за пътна безопасност на тема "П о пътя към "Визия 0“. Тя е в рамките на Глобалната седмица за пътна безопасност на Организацията на обединените нации (ООН) през 2025 г., която тази година е между 12 и 18 май. Организатор е Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“ (ББАПБ) ,..

публикувано на 14.05.25 в 16:35

Трябва да се мисли за икономическия потенциал на културните индустрии

Дискусия на тема „Устойчиво развитие на българската култура“ организира доц. Наталия Киселова на 20 май в Народното събрание.  “Разбира се, че в навечерието на 24 май е добре да говорим за българската култура, за политики за развитие и още повече - устойчиво развитие на културните процеси. Много често така се случва, че в рамките на най-светлия..

публикувано на 14.05.25 в 16:16