Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така и за техните семейства, уточняват медицинските специалисти. 14% от пациентите с тежка астма са със 100% инвалидност, а 38% не могат да изпълняват пълноценно трудовите си задължения поради състоянието си.
Разходите за медицинско обслужване на пациенти с тежка астма могат да бъдат до пет пъти по-високи в сравнение с тези за пациентите с лека форма на заболяването. Пациентите с тежка астма влизат два пъти по-често в болница от останалите пациенти с астма, посочват още лекарите у нас.
“Винаги е трудно да се направят епидемиологични проучвания в нашите източноевропейски страни, но общо взето данните са каквито са световните - около 4% от населението на развитите страни боледува от астма. Астмата е една от най-честите хронични възпалителни болести и е най-честата хронична болест в детска възраст. Проблемът е още по-важен от гледна точка на това, че астмата непрекъснато се увеличава.
В цивилизованите общества има тенденция за увеличаване на алергичните болести до степен, че се очаква до 2050 г. половината от населението ще има някаква алергия. Астмата е хронично прогресиращо възпалително заболяване с много възможности за контрол и спиране на прогресията. В този смисъл, хората трябва да търсят най-новата информация, да поддържат контакт със специалистите, защото възможностите, особено в последно време,непрекъснато се увеличават. Първоначално революция беше въобще да се намери някаква решение и това бяха кортикостероидите.
Първата революция беше, когато тези кортикостероиди вместо да влизат в целия организъм, бяха направени на инхалатори и астматиците използваха своите инхалатори редовноу спряха да получават пристъпи. Втората голяма революция бяха комбинираните помпи, както пациентите ги наричат, когато освен кортикостероида в тях има и молекула, която разширява бронхите и дава усещане за комфорти преминаване на пристъпа. Това е много удобно, защото пациентите могат с един инхалатор и да контролират болестта, и да използват при нужда.
Сега, вече се разполага с биологичната терапия. Биологичните средства навлязоха в цялата медицина с т.нар. персонализирана таргетна медицина, която знае кой е този биомаркер, това възпалително съединение в организма, който поддържа и прави непрекъснато това възпаление и ние го таргетираме специално и процесът спира”, казва проф. д-р Мария Стаевска, алерголог, началник Клиника по клинична алергология към УМБАЛ „Александровска“.
"Въпреки това астмата няма лечение. Причина за астмата са различни алергени и върху дихателните пътища, различни дразнещи вещества, както и респираторни инфекции могат да провокират обостряне на заболяването. Най-трудно е справянето с тежката астма, при която пациентите са с много изразени оплаквания, често постъпват в болница. При тях много често се прилагат системни кортикостероиди. Пациентите, които много често приемат такива кортикостероиди развиват захарен диабет, при тях се развива и остеопороза", допълва д-р Радка Александрова - пулмолог.
Какво представлява астмата, как се диагностицира - чуйте в репортажа на Катя Василева в звуковия файл.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..
В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти. В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..
Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...
След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..
Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..
Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..
Многократно и по много поводи говорим за вредата от заниманията на децата с екранни устройства (дори за забрана в клас), за повече игри на открито или поне разходки или спорт, но дали родителите достатъчно насърчават синове и дъщери за това. И по-важното – дали самият град предразполага децата да играят навън ? От това до голяма..