"Около 45 екипа в момента косят зелените пространства в цяла София. Продължаваме да следим стриктно напредъка. Освен че прави пространствата в града по-красиви и приятни, окосяването е важно и за безопасността и заради процеса по обезпаразитяване през пролетта", заяви кметът на София Васил Терзиев.
"В около 30% от дните през април имаше валежи. Въпреки това екипите на Столична община и районите напреднаха значително с косенето, а в последните няколко слънчеви дни наваксахме изоставането и продължаваме стегнато по план," допълни още кметът.
Два пъти са окосени вече парковете и градините, за които се грижи Столична община. На някои места съвсем скоро ще приключи третият обход.
В междублоковите пространства в Средец, Красна поляна, Илинден, Надежда, Подуяне, Студентски, Изгрев, Триадица, Връбница, Възраждане, Овча купел, Красно сели и Нови Искър първото косене също вече е напълно завършено.
Окосени са и зелените площи в селата Ботунец, Враждебна, Яна, Челопечене, Кремиковци, Кривина, Казичене и Герман, както и централните части на район Банкя. В част от тези райони вече е в ход и второ окосяване на междублоковите пространства.
В останалите райони дейностите също напредват и се очаква съвсем скоро всички терени, които са отговорност на районите да бъдат готови. Графикът за косене е динамичен и работата зависи както от метеорологичните условия, така и от приоритетността на другите дейности, с които са заети екипите на районите и на дирекция "Зелена система".
Кметът Васил Терзиев изказа благодарност на гражданите за сигналите, които изпращат за актуалното състояние на терените около техните жилища и обясни как се случва процесът по косене.
"След приключване на косенето с по-голямата техника, екипите минават по терените и с тримери, след което се прави организация за събиране на тревата. Понякога това се случва в няколко поредни дни. Провеждаме и последващи обходи за забележки и възлагане на довършителни дейности, където е необходимо. След косенето на някои места се прави и повторно пръскане за кърлежи."
Повторно обезпаразитяване рано тази сутрин е извършено в Южния парк.
Перник ще отбележи Международния ден на младежта с 4-дневна програма, изпълнена с изкуство, музика, танци и младежка енергия. От 9 до 12 август градът ще бъде сцена на младежки фестивал , обединяващ концерти, изложения и арт събития. Организатори на честванията са Община Перник, Консултативният съвет за младежка политика,..
Промените в Закона за движение по пътищата са обнародвани вече в Държавен вестник. От 5 септември тол камерите ще подават данни към МВР за средна скорост. Предвидено е нарушителите, които превишават ограничението на скоростта да получават електронен фиш. При превишаване на скоростта с над 40 км/ч, извън населено място, се предвижда глоба от 600 лв...
Травъл влогърът Десислава Иванова (Dessy Travels) e широко популярна в социалните мрежи, където разказва за своите пътешествия по един изключително забавен, любопитен и интересен начин. Тя пътува активно през последните 11 години. До момента е била в 90 държави , а крайната ѝ цел е да посети всички 197 в света, като се надява да е и..
От днес е задължително двойното обозначение на цените на стоки и услуги в лева и в евро. Двете трябва да са изписани с еднакъв шрифт върху етикетите, а търговците получават два месеца гратисен период, за да приведат в съответствие софтуера на касовите си апарати. Павлин Грозданов: Половината касови апарати все още не са готови за еврото..
В Международния ден на младежта – 12 август, Банкя дава старт на проекта "Слушай Банкя 3: Слушай себе си“ по Програмата на Столичната община "София – град на младите и активните“. В 19.30 часа, в парк "Ротонда“ в курортния град, ще се състои концерт, посветен на младите "Слушай Банкя: Слушай себе си“. В програмата се включват изпълнителите DIA,..
Днес времето ще бъде слънчево, след обяд над планинските райони с купеста облачност, но без валежи. Ще продължи да духа слаб вятър от изток, в източната половина на страната умерен от север-североизток, съобщиха от НИМХ. Дневните температури още малко ще се повишат и максималните ще бъдат между 31° и 36°, в София - около 31°. В планините ще бъде..
Представители на малкия бизнес - търговците на плодове и зеленчуци в столицата, нямат големи притеснения относно навлизането на еврото. Радват се за отлагането на срока за някои изисквания от 8 август за 8 октомври т.г. . Все още не всички са задействали етикетирането на стоката си и с двете валути. Част от търговците още не са наясно..