"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети.
В края на 90-те години той заминава за Чехия, където първоначално работи като график, а след това и като художник на декори и сценограф.
У нас е работил по продукции като сериалът “Татковци“ и редица други. През 2020 година Марин Вардолов превръща ствола на изсъхнала вековна топола в паметник на светите братя Кирил и Методий. Дървената скулптура се намира в двора на видинско училище, профилирано в областта на изкуствата, чиито патрон са двамата братя първоучители.
Настоящата експозиция представя визуалната памет за легендарни имена от българската театрална сцена и кино.
Проектът включва поредицата поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори, сред които Стоянка Мутафова, Татяна Лолова, Стефан Данаилов, Тодор Колев, Наум Шопов, Георги Калоянчев, Петър Слабаков, Велко Кънев, Никола Анастасов, Георги Парцалев, Григор Вачков и други.
Идеята за изложбата възниква, когато Марин Вардолов показва на деца портрета на Тодор Колев, но те не успяват да разпознаят големия актьор. Това провокира автора да създаде поредица, която да съхрани паметта за българските театрални и филмови легенди, като я направи близка и разбираема за младото поколение.
По думите му, идеята за изложбата се заражда още през 2011 година, но творческият процес по нея, започва по време на ковид пандемията.
„Първоначалната идея за името на изложбата беше “Memory“ (Спомен), за тези, за мен, свети хора, огромни таланти. С течение на времето, защото първата картина беше на Тодор Колев, дойде идеята за името “Моите стъпки стоят по пясъка“ (това е заглавието на емблематична за Тодор Колев песен), разказа авторът. Той сподели за личните си срещи с актьора Славчо Пеев, от който е черпил допълнително вдъхновение за изложбата си.
Марин Вардолов има над 25 години опит в стила поп-арт. Подобен визуален проект прави в Чехия, в сградата на театъра в град Либерец, където трансформира визуално театралното фоайе. Решава да направи портрети на известни холивудски режисьори като Стенли Кубрик, Оливър Стоун.
"В града, в който живеех, имаше много музиканти и живи легенди, с които са свирили Петър Гюзелев и „Щурците“ по големи фестивали в Прага през 70-те, с които имах честта да се запозная. Тогава ми хрумна да направя портрети на блус певци, защото там се слушаше много блус, на мен тази музика много ми допадна. Така през лятото на 2002 г., направих 32 картини с блус певци от 60-те и 70-те години, както и рокендрол изпълнители“, припомня художникът.
За настоящата си експозиция, в която представя легендарни имена от българското кино и театър, той избира черно-бялата гама на тъмен фон.
"Исках да направя едно визуално помещение, в чието пространство да са разположени всички картини, затворени с червено платно, което да наподобява завесата на театъра“, пояснява илюстративно авторът.
По думите му, изложбата цели да придаде повече дълбочина на образите и да събуди спомените за тези наши гениални таланти.
“Както младите да разберат какви таланти сме имали, така и по-възрастниге, които вече не си спомнят, защото почти никъде за тях не се говори“, посочва Марин Вардолов.
В изложбата са включени 12 портрета.“Това са класиците, остовили ми спомен още в моето детство“, изтъква той.
Авторът предвижда и последващо разширяване на експозицията.
Поредицата от попарт портрети на емблематични български актьори, представени в изложбата „Моите стъпки стоят по пясъка“ могат да бъдат разгледани в новото културно пространство Po Art Culture Music Hub & Garden в центъра на София.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Марин Вардолов в звуковия файл.
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..