В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения.
Музикантът организира често и концерти в НДК, първоначално обявени като петчасови, но продължаващи доста по-дълго. Името му нашумя и със спечелването на голямата награда “Полет в изкуството“ на фондация “Стоян Камбарев“ за полет в изкуството.
Той е потомствен музикант и акордеонът не е първият му избор - свирил е и на цигулка и пиано.
“Избрах акордеона, защото ме грабна като звук. Хем можеш да свириш водеща мелодия, хем да имаш и баси, с които да даваш ритмика и хармония. Да свириш многообразни произведения, да контролираш силата на звука, да водиш монолози, докато изпълняваш “Карузо““, посочва Исус Ангелов.
“Повечето акордеонисти в световен мащаб свирят седнали, защото тежестта на акордеона пада на коленете и така олекотява инструмента. Аз, тъй като съм по-енергичен, от малък съм такъв, обичам да радвам хората - да танцувам и да съм между публиката“, разказва музикантът.
“Явно толкова съм свикнал с него (акордеона), че мога изправен, седнал, дори легнал - да танцувам, да творя и пиша, за любов и за какво ли още не“, казва темпераментният музикант. Какво му носи общуването с публиката и хората на изкуството, той описва в своята книга с проза и поезия, озаглавена в хармония с името му - “Божията безкрайност“.
Чуйте какво разказа Исус Ангелов в разговора на Златина Петкова в звуковия файл.
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..
В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..