Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ФЖМК - 50 години отговорност и развитие

ФЖМК
Снимка: Архив
Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие.

“Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след промените след 1989 г. като катедра на ЮНЕСКО. След това бяха обособени и специалностите “Книгоиздаване” и най-новата специалност “Комуникационният мениджмънт”, казва Антоанета Милкова от ФМКЖ и допълва, че към момента факултетът продължава да бъде водещ в обучението на такива кадри - комуникационни специалисти и журналисти.

“Аз също съм завършила факултета по журналистика. Сега, като се завърнах като част от Университетското радио, също продължавам да работя по специалността си и всъщност работя и по трите си специалности - книгоиздаване, връзки с обществеността и журналистика.
За мен университетът беше едно културно средище, защото имах радостта да се запозная с  хора, с които имаме единомислие и еднакви ценности и създадохме една много добра общност”, казва Сиана Колибарова, кадър на ФЖМК.

“За мен връщането в университета беше много емоционално. Колегите от ФЖМК винаги са ми били на сърце, а ФЖМК е бил притегателно място за всички колеги и това и сега е така. Затова завръщането е много емоционално за мен. Още повече пък, не просто завръщане за академична кариера, а именно радио, което винаги съм обичал в професионалния си живот и отново имам възможност да се върна в университета в радиото”, посочва Михаил Дюзев, който също е кадър на СУ, но специалност “Културология”.

Историята на университетското радио започва от началото на демократичните промени. Това е една идея и мечта на академичната общност на софийския университет - да създаде собствена медия. Тя е възникнала и продължава да се намира в сградата на Факултета по журналистика и масови комуникации. За наше огромно съжаление, през последните 19 години тази честота 88 Mhz в софийския ефир, беше правена като програма изключително за класическа музика, с едно минимално участие на студентската общност - едно едночасово предаване на ден.    

"Идеята да се кандидатства и да получим честотата 88 Mhz за София, е била да имаме собствена университетска медия. Сега сме на път да я реализираме. Подготвили сме новата програма, тя има съвършено различно звучене, имаме и един много симпатичен екип и благодарение на тези хора, с които се ангажираме да го правим, мисля, че ще се получи добре, допълва Антоанета Милкова.

Чуйте повече в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Форум", 16.05.25: "Локалите" - от безпътицата до психологически и социален проблем

В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...

публикувано на 16.05.25 в 19:20

Най-новите данни за демографския профил на работната сила в България

В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ)  при БАН. Тя разгледа  тенденциите в развитието на  5 ключови демографски параметри на работната сила  през периода 2016-2023 г. През целия период..

публикувано на 16.05.25 в 18:25
Деканът на Стопанския факултет доц. Атанас Георгиев и Катя Василева

Стопанският факултет на Софийския университет празнува 35-годишнина

Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Борис Христов записа "тъжна" песен по желание на сина му

Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи  своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах  какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..

публикувано на 16.05.25 в 16:24

J.Pank се завръща в играта в ДОМ

След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие.  Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..

публикувано на 16.05.25 в 15:53
Снимка: БГНЕС, UAE Presidential court

Седмицата в САЩ: Тръмп в Близкия Изток, бежанци от Южна Африка и процесът срещу Диди

В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..

публикувано на 16.05.25 в 15:50
Мария Косса

Седмица на Африка в София разкрива красотата на екзотичния континент

Седмица на Африка организират първият африкански културен център “Африкая” и Мария Косса по повод деня на Африка – 25 май. По този повод от 17 до 26 май ще бъде отбелязана и Седмица на Африка с редица събития . Събитието е символ на градивно сътрудничество, междукултурен диалог, обогатяване културния и социалния живот на София. Една от целите на..

публикувано на 16.05.25 в 15:45