В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели", който ще бъде представен на фестивала на дантелата.
Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори", с църквите, които изписва и с още много различни проекти. Чрез изложбата, наречена "Биволи и дантели" неговото творчество идва и на софийска почва.
Домакин на експозицията ще бъде Националният етнографски музей. Тя ще бъде открита на 3 юни от 18 часа.
Любопитното заглавие "Биволи и дантели" повдигна резонния въпрос за общото между тях.
"Наистина е много интересно. Принципно, когато се открива съвременна изложба, винаги се казва, че тя ще е много нестандартна, но тези действително е такава, защото събира много различни неща - моите картини, върху които работя в последната година и половина, и техните дантелени импровизации, изработени от Бистра Писанчева.
Нещо на пръв поглед съвсем несъвместимо - биволите - масивни животни с големи тела и дантелата с нейната ефирност и изящество", посочи творецът.
"С Бистра Писанчева сме в колаборация от доста години. Тя е световно известен майстор на брюкселска дантела, известна още под названието калоферска дантела“, допълни той.
По думите му, Писанчева успява да разчупи стандарта в изработката на брюкселска дантела, изработвайки интересни текстилни платна с различни конци и цветове.
"Всъщност, от нашата колаборация се роди един нов тип дантела, въобще по света. Самата Бистра е много познато име в света на почитателите на това изкуство. Нейното вдъхновение беше да направи тези големи по размер произведения, като част от нейната фина техника. Изначалният контраст го имаме, защото в изкуството винаги търсим контраста - тези масивни биволи, направени чрез моята техника, която измислих по време на първата ми изложба "Угар", и ефирността на паяжинените нишки, които Бистра Писанчева не просто наподобява в картините, а успява да даде един нов поглед", отбеляза Серафимов.
Посетителите на изложбата ще могат да видят уникалната роля на различните материали - боята върху фигурите разположени на дървени плоскости, претворени чрез коприна, лен и памук.
Изложбата ще остане в Етнографския музей в продължение на три месеца, до 3 септември 2025 г.
Чуйте разговора на Лили Големинова с художника Евгени Серафимов.
След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..
В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..
Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..
След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..
Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..