"Вчера в шест без десет ГЕРБ, БСП, "Спаси София", Карлос Контрера изчетоха един списък от промени в бюджета, които да залегнат в капиталовата програма и прекроиха бюджета. Това, което се вижда, е дефиниция на думата лицемерие", каза Терзиев.
Той посочи, че се говори, че са ни важни определени проекти, но орязваме възможността да ги реализираме, като се вкарва дълъг списък от други, които не могат да бъдат обработени от администрацията и гласуван днес.
Изявление преди началото на днешното заседание на СОС направи и зам.-кметът по финанси Иван Василев.
Той посочи, че "днес присъстваме на политическия битак, на който Бойко Борисов и икономическото мнозинство си напазаруваха за пореден път групи и общински съветници и това е с единствената цел софиянци да страдат". Според него никой не адресира проблемите на града, а всеки хвърля пари от 17-ия етаж на политическа централа.
Зам.-кметът Василев призова всички свободни общински съветници да гласуват против направените промени на бюджетна комисия.
Председателят на "Спаси София" в СОС Борис Бонев каза, че може би за пръв път в историята кмет не подкрепя собствения си бюджет. Той се аргументира, че направените изменения в проектобюджет 2025 г., възлизащ на близо 3 млрд. лв., са в рамките на 30 млн. лв. или 1% от него.
"Днес чуваме как този 1% щял да счупи Общината, щял да счупи бюджета, как това било ново икономическо мнозинство и как "Спаси София" е част от него. Припомням, че ние свалихме доверието си от кмета не защото се уплашихме от управлението, а защото не бяхме допуснати до него и приоритетите, зад които уж заедно застанахме, не се реализираха", посочи Бонев.
Той коментира още, че предлаганите корекции са именно тези проекти, които са били заложени в предизборната програма и които не са отразени в план-сметката, изготвена от администрацията на кмета. Те са в три направления - ремонти на улици и инфраструктура, междублокови пространства и строителство на паркинги, като зад тях застават и от коалиция ГЕРБ-СДС, "БСП за България" и ВМРО.
Димитър Вучев, общински съветник от ГЕРБ-СДС и председател на постоянната комисия по бюджет и финанси, коментира, че "на шестстотния ден от управлението на този мандат се намираме в епизод №600 на сериала "Многострадалната Геновева". В главната роля - Васил Терзиев, поддържаща роля - Иван Василев, зам.-кмет по финанси".
Според него столичният кмет влиза в ролята на жертвата в моментите, в които не се може да се справя със задачите си. Вучев заключи, че колкото и дълъг да е този сериал, той завършва винаги по един и същ начин – с трагичен край за водещата фигура.
Деян Николов от "Възраждане" каза, че групата му ще изчака дискусиите в зала, за да решат как ще гласуват и кой точно проектобюджет ще подкрепят. Според него София може да се издържа сама, има икономиката за това, просто никой няма смелостта да предприеме съответните мерки.
"От "Възраждане" в Парламента сме внесли промени в Закона за местните данъци и такси, с която административно ориентирания разход по отношение на такса за разрешително за строеж да отпадне и да се добавят косвените разходи за Общината. Така да направим едно адекватно увеличение, което ще доведе в бюджета на София не допълнителни 30 млн. лв., а 150 или 300 млн. лв.", поясни Николов.
Дискусията и приемането на Бюджет 2025 все още предстои, като общинските съветници трябва да приемат и икономическата рамка на обществения градски транспорт.

Официалното откриване на десетото издание на проекта "Поезия в метрото" е тази вечер от 18.30 часа в Полския институт в София . "Това е един от успешните проекти , защото успя да запознае българската публика с много и световно големи поети, и български". Това заяви пред БНР проф. Амелия Личева, главен редактор на "Литературен вестник":..
Приетата от Столичния общински съвет реорганизация и вдигане на цените на синя и зелена зона не само удря гражданите по джоба, но и е откровен саботаж срещу бизнеса. Докато всички властимащи ни обясняват как с влизането ни в еврозоната няма да се вдигат цените, в столицата те скачат двойно, негодуват от Асоциацията на заведенията. Освен това..
Лидерът на гражданската платформа "Изправи се.БГ" Мая Манолова обяви, че подготвя съдебна жалба срещу решението, с което е увеличена двойно цената за паркиране в така наречените "синя" и "зелена" зона в София, а обхватът на двете зони е разширен. Зоните на раздора - как софиянци реагират на реформата в паркирането Според Мая Манолова..
Председателят на “Спаси София” Борис Бонев и Андрей Зографски – зам.-председател на комисията по транспорт в Столичния общински съвет предупредиха на пресконференция, че държавните институции са си присвоили стотици паркоместа в идеалния център на София. Според "Спаси София" държавните институции са присвоили общо над 1000 паркоместа , при..
Инфлацията в България забавя леко темпа си на растеж през октомври, показват последните данни на Националния статистически институт. Годишната стойност на индекса достига ниво от 5,3% спрямо 5,6% през септември. На месечна база обаче се отчита рязко ускорение на ръста на цените с 0,9%, след като предишния месец имаше дефлация от 0,8 на сто...
Всяко домашно куче трябва да се извежда извън дома на повод . Може да бъде пуснато свободно само в обособени заграждения. Разпоредбата е записана в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Това обясни за БТА ветеринарният лекар д-р Божидара Гинчева, началник-сектор "Околна среда" към Столичния инспекторат . Репортерска проверка..
Заплатите в една от най-авторитетните ни институции Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", които от години не са вдигани и са сред най-ниските в страната, след повишаване на осигуровките, ще намалеят, съобщава БГНЕС. Тази ситуация е изключително тягостна за висококвалифицираните специалисти, които работят в НБКМ. Сред тях има..