В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град.
Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети, градинари и експерти и наблюдатели, който ще се проведе през юли на различни места в града – и за първи път в близки градове и села.
Още преди откриването ви каним заедно с Мария Минкова "Да изтъчем Дружба", като вплетем любими истории и спомени в старите цветарници на езерото (5 и 6 юли).
Заедно с артистката Жана Иванова, която е специален гост за откриването, ще загреем за програмата на фестивала.
"Девет слона" ще бъде официално открит на 10 юли с изложбата Jump! Don’t Jump с работи на Андреа Попйорданова, Красимир Терзиев, Михаил Новаков, Алцек Мишев, Нора Ампова, Савина Топурска, Сашо Виолетов и Яна Лозева.
На 11 юли Sofia Night Performance ще ни пренесе из улиците на квартала под бул. "Дондуков" заедно с артистите Ина Добрева, София Димова, Силвия Чернева и Karakashyan & Artists.
В следващите дни фестивалът се разгръща покрай фантастичните изследвания от Ива Иванова, Ашира Морис, Мария Македонска & Никола Замбели, както и в партньорства с Punta Gallery и Ина Валентинова, сдружение "Градоскоп", фестивала "На кино, на село" и други.
"Девет слона" продължава да бъде инициатива, която напуска градския център и изследва как културата се случва в алтернативни пространства и неочаквани места.
От кварталите "Дружба", "Люлин" и "Гевгелийски", през "Студентски град", "Драз махала", "Оборище", "Сточна гара", "Западен парк" и "Женски пазар", до по-далечните село Долна Диканя и град Бухово – фестивалът следва въображаеми и реални пътеки на свързване, творчество и диалог.
Тази година в програма са включени "Фантастични маршрути", които ще представят множество инициативи от полето на изкуствата, пърформънси, литература и кино, които навигират, мислят и измислят градското пространство във време на бързи и често противоречиви промени.
Тази година "Девет слона" става международен и във фестивалната програма е включен двудневен симпозиум Imagining Cities с повече от 20 участници (18/19 юли), както и представяне на интердисциплинарните инициативи покрай изследователска програма Urban Storytelling School, организирани от Център за социална визия и C*SPACE Berlin.
Кураторът ва фестивала Виктория Драганова бе гост в предаването “Добър вечер, София“ и разказа за чудното име, както и за основната идея на фестивала.
"Искаме да покажем, че този град крие много изненади. София е един много сложен, много интересен град, много негодуваме от него, но и често се изненадваме по положителен начин. Водени от тази мисъл решихме да продължим да мислим по този начин и да търсим нови възможности зад ъгъла" отбеляза Драганова.
"Девет слона" се провежда с подкрепата на НФ “Култура“ и редица партньори.
Входът за всички събития е свободен.
Чуйте от самата нея какви изненади ви очакват, ако решите да посветите времето си на фестивалните дни.
Разговорът на Кристиян Илиев и Христина Иванова е в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..