Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Гойчев, зам.-кмет на София:

Общинската администрация трябва да се възприема като платформа за реализация на проекти

Иван Гойчев, зам.-кмет на София
Снимка: Лили Големинова

Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие. Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град. 

Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната индустрия, като ръководител на екипи както в стартъпи, така и в големи компании като Amazon Web Services, в Дъблин, където е ръководил глобални екипи за вътрешните системи на компанията.

Според него има сериозни прилики между работата в държавната администрация и в частните компании. “Ключът е стилът на мениджмънт, на управление, как ще се подредят организационно процесите, за да върви работата”. 

Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене. Хората, които разкриват бизнеси харесват и остават в София. Според него, по-скоро ние сами не оценяваме града си, не се гордеем с него и не се грижим достатъчно за него. 

Кат зам.-кмет Иван Гойчев посещава и два от големите европейски форуми за развитие на градоустройството - в Краков и Виена. На тези събития той получава много важна информация за това как на други места се справят с текущи и за нашата община проблеми. “Получава се много интересна дискусия, която пък ми липсва тук, на наш терен”.

Всеки град, според географското си разположение, популация, има различни предизвикателства, за които ние тук си мислим, че ни е трудно. На подобен форум Гойчев разказва как се е срещнал с хора от Намибия, които трябва да се справят с това, че най-близкият им водоизточник се намира на 700 км от града. “Точно на такава форуми идва момент, където осъзнаваш, че може би не се грижиш достатъчно за собствения си град”, казва той. Иван Гойчев, зам.-кмет на София
На форума във Виена една от темите е за достъпното жилищно настаняване. Темата, остава по-малко обсъждана, спорен него, вероятно защото касае малцинствени групи и хора с по-ниски доходи. В София през 2024 г. са построени 6 нови блока с публично-частно партньорство, където общината дава терен, а бизнесът строи сградата. Този подход се следва и в другите европейски градове, като от Общината във Виена са изказали задоволство от това, че не са разпродали общинските си имоти, защото сега имат къде да строят.

Проблемът с презастрояването в големите градове може да се реши като се направят всички квартали хубави и уредени за живеене, а дори и околните по-малки градчета, които могат да станат по-хубави и привлекателни за младите семейства.

Друга обсъждана тема е тази за енергийната ефективност и използването на водите. “В София има започнати проекти по т.нар. “еско договори” (типови договори с гарантиран резултат), където Общината не плаща нищо, а се прави енергийна ефективност на сградите и фирмите получават приходи от спестената енергия.

Относно водите, посоките са по-скоро по линия на това как да се използва богатството, което София има. В Антверпен например са направили резервоари за дъждовна вода под парковете си, където се оттичат и водите при големи дъждове и в сухите месеци напояват парка с нея.

София е голям европейски град, според Иван Гойчев, и ако в едно сме назад има и неща, в които изпреварваме други по-големи европейски столици. Например в Барселона не можеш да си купиш билет за градския транспорт с банкова карта, а при нас това става на всяка врата на превозното средство.

Според него, е много важно и изграждането на капацитет за проектите, които е трябва да бъдат изпълнени в градовете. “Като че ли финансирането го има, фондове и програми за финансиране има. Това, което липсва са моделите, по които се кандидатства по тях и след това да се намерят партньорите. Ключовото отново е заедно”, казва той.

Така с партньорство от няколко града може да се кандидатства по една програма, за да бъде приложена една и съща практика. За реализирането на тези проекти пък е важно да има експерти от Общината, от университети, които да дадат знанието. “Можем да ги наречем Триъгълника на успеха. Те трябва да работят кооперативно, за да стане един проект правилно”, обяснява той. Освен това, според него, трябва фирмите да започнат да търсят не бързия финансов успех, а добрия отпечатък и приноса за града и обществото. Когато направят нещо добре за града, печалбата ще дойде, ще ги поканят и други градове и така бизнесът ще се разрасне и извън България.  

Градът (като Общинска администрация) трябва да се възприема като платформа за реализация на проекти”, казва той. Общината на София разполага с 1500 служители, които с районните администрации са 3000 души. Тези служители не са много, като пример той посочи администрацията на Виена, която е над 19 хил. души заедно с директорите на детски градини и училища.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25