Документалният филм за Мими Николова “Синьо - Животът на Мими Николова“ имаше своята премиера. Филмът проследява живота на първата българска поп певица - изпълнителката на песента "Замълчи, замълчи“ от култовия български филм "Любимец 13“, изпълнителката на песента, превърнала се в химн на любовта “Когато луната изплува“.
За филма разказа режисьорът Владимир Мастиков при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“.
“Съвсем случайно видях един плакат за неин концерт пред кино "Влайкова“. Тогава не я свързах с нито една песен“, разказва той. След като проверява дискографията на певицата, попада на няколко от най-популярните й песни.
“Песни, които винаги са били част от моята музикална среда. Много често не не сещаме кой им е композитор, кой ги пее, кой е писал текстовете, но аз се позаинтересувах и отидох на този концерт и ми направи голямо впечатление цялото й присъствие, цялата й харизма, колко екстравагантна, нетипична и шармантна е“, разказва режисьорът.
“Безкрайно много ме впечатли, защото излезе с един квартет млади хора, с нови аранжименти на стари песни, което беше мед за сетивата ми, като почитател на българската джаз-музика“, допълни той.
Тогава решава, че за тази личност трябва да научат много повече хора.
“Първо тя има чисто национална, историческа и културна стойност и същевременно, нейната история като певец е изключително любопитна и впечатляваща. Цяло едно десетилетие тя е била в топ 3 на българската музика“, изтъкна Владимир Мастиков.
Певицата се съгласява да бъде направен филм за нея.
“Тя е изключително скромна и безкраен стоик. Всякакви изпитания, които сме преживяли и на всички места, където сме я водили, един път не се е оплакала. Всъщност, в крайна сметка, много трудно тя успя да се отпусне, да се адаптира - мина време. Освен това тя е от поколение, което смята, че личният и публичният живот са две изцяло разделени неща, автономни, които не трябва да се смесват“, разкри той.
Според Мастиков, когато разказваш за някой трябва да покажеш неговата същност - кой е той и истината за него - какъв човек е, а във филма за Мими Николова има всякаква истина, дори и противоречива.
Още подробности около реализацията на лентата и какво е споделила за себе си певицата, чуйте в разговора на Роман и Яна в звуковия файл.
Кметът на София Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община банка. Той е внесъл доклад, който е в дневния ред на последната за политическия сезон сесия на СОС. Ако столичният местен парламент одобри доклада на 24 юли, Терзиев ще получи правото да започне процедура по избор на нова обслужваща банка на “Московска” 33. Той предлага още..
През днешния ден ще бъде слънчево и горещо. В следобедните часове над планинските райони ще има временни увеличения на облачността. Температурите още ще се повишат и максималните ще бъдат между 34° и 39°, в София - около 36°. В планините ще бъде слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи. Ще духа слаб до умерен вятър от..
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..