Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 2 до 5 октомври в София Тех Парк

Второ издание на Международното изложение Sofia Art Fair ще се проведе през есента

Суни Данаджъ създател на събитието разказа пред Радио София

Суни Данаджъ
Снимка: Александра Илиева

София ще се превърне в сцена на въображението – от 2 до 5 октомври 2025 г. , когато ще се проведе второто издание на Sofia Art Fair, най-мащабното събитие за съвременно изкуство в България, този път под знака на IMAGINE. Това не е просто мото, а покана: към артистите – да преосмислят езика на бъдещето, към галериите – да разширят териториите на видимост, а към публиката – да освободи сетивата си и да преживее най-актуалното изкуство днес.

Международното изложение за съвременно изкуство се проведе за първи път през октомври 2024година в София и е включено в културния календар на Столичната община и за тази година. Организаторите от фондация “София диша“ съобщиха, че събитието ще се проведе отново в София Тех Парк - емблематична локация за града, която се оказа абсолютно подходяща за домасин на този мащабен, културен форум.

Sofia Art Fair ще събере участници от 12 държави, сред които Франция, Италия, Унгария, Нидерландия, Латвия, Румъния, Грузия, Азербайджан, Чехия, Австрия, Испания и, разбира се, България, сред участниците ще бъде френският артист Agoria и родственица на мексиканската художничка Фрида Кало.

Изложбеното пространство ще се превърне в истински свят на идеи, разказани чрез живопис и скулптура, обекти, фотография, дигитални форми и смесени техники, в които очарованието на естетиката живее редом с големите теми на времето. Това впечатляващо артистично многообразие затвърждава мисията на Sofia Art Fair да бъде не просто изложение, а карта на съвременното изкуство в региона и извън него, платформа за обмен и разговор.

В предаването „Радиокафе“ разговаряме със Суни Данаджъ  - дамата, която стои зад идеята Sofia Art Fair, изп. директор и основател на фондация "София диша“.

„Миналата година звучеше наистина странно, че България е единствената държава от ЕС, в която такова събитие не се е провеждало, при все, че си имаме Панаир на книгата, Панаир на плаката и най-различни форуми, в които се показват различни форми на изкуството“, отбеляза тя и допълни, че с годините се създават галерии, но някак си визуалното изкуство остава по-встрани, по-маргинализирано.

“С това беше свързана моята мисия и цел, когато започнахме да мислим в посока да създадем едно такова събитие. Никога няма да спра да благодаря на Радослав Механджийски и Теодора Константинова, които ми се довериха и прегърнаха тази идея и тръгнахме към това пътешествие заедно. Те като експерти, изкуствоведи, каквато аз не съм, бяха много важни, за да обсъдим чисто стратегически как искаме да създадем това събитие, защото принципите за неговото създаване са няколко - кой да бъде показан, под каква форма. Искахме да създадем събитие, което да лидира в региона в Югоизточна Европа, да застанем до подобни събития на съседни страни и да бъдем конкурентноспособни “ посочи Суни Данаджъ.

“Много от хората, с които бяхме говорили преди година за потенциални партньори,  въобще не бяха чували за подобен тип събитие, така че ние имахме и това предизвикателство да обясним, без визуален материал, какво искаме да направим, каза още тя.

В изследване към участниците се оказва, че 90 процента от тях са осъществили пет продажби. 
“Което е много важен успех, защото означава, че публиката също е готови и търси такава информация, търси съвременно изкуство, интересува се и е готова и изкушена да се учи“, изтъкна тя.

Призивът към обикновените посетители, които нямат претенции и трайно изградени навици да посещават събития за съвременно изкуство, е да не се срамуват да питат и да го търсят, дори и да не разбират или харесват всичко.

“Ние каним всеки, защото колкото повече се информира за изкуството човек, толкова повече започва да му харесва, да го разбира и търси и то става истинско преживяване, през което преминаваш", подчерта Суни Данаджъ.

За най-важното което можем да очакваме в това второ издание на Sofia Art Fair, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националите ще имат мощна подкрепа в София през септември 2026 г.

Над 16 хиляди продадени билети за Евроволей в София

Над 16 хиляди билета вече се продадени за европейското първенство по волейбол за мъже, на което България ще бъде съдомакин. „Скъпи волейболни привърженици, Благодарим ви за невероятната подкрепа към мъжкия национален отбор по волейбол! Само 4 дни след началото на продажбите вече са закупени над 16 000 билета за Европейското първенство по волейбол за..

публикувано на 11.11.25 в 17:06

Столичната община проучва нагласите на родителите при избор на детска градина

Остават броени дни до крайния срок за участие в анкетата на Столичната община за проучване на нагласите на родителите при избор на детска градина. Допитването цели да се откроят критериите, нуждите и очакванията, които имат майките и бащите, когато на детето предстои да постъпи или вече е в детско заведение. Местната администрация ще използва..

публикувано на 11.11.25 в 16:46

Националният ден за борба с инсулта ще се отбелязва официално на 11 ноември

Национален ден за борба с инсулта ще се отбелязва официално на 11 ноември. Това обявиха от Асоциацията за инсулт и афазия. Целта е да се насочи вниманието към превенцията и да се насърчи подкрепата на засегнатите от този проблем. Това е денят, в който България предприема своята първа съгласувана крачка към осъзната национална политика за грижа към..

публикувано на 11.11.25 в 16:10

Столичният инспекторат проверява за нерегламентирано палене и изхвърляне на отпадъци

Проверките за нерегламентирано изгаряне на отпадъци в отоплителните уреди в кв. "Факултета" започнаха. От две седмици служители на Столичния инспекторат използват дронове, с които установяват случаите на замърсяване на въздуха и съставят актове на нарушителите. Безпилотните летателни апарати се включват в контролната дейност на инспекторите от..

публикувано на 11.11.25 в 15:31

Осигуряват мобилни екипи за психологична грижа в София

Националният център за психосоматика осигурява мобилни екипи за психологична грижа в София, които посещават пациенти в тежко физическо състояние и не могат да отидат до кабинет. Клиничните психолози извършват домашни посещения на болни с онкологични заболявания, при които често липсва адекватна психологична подкрепа. Консултациите подпомагат..

публикувано на 11.11.25 в 15:16
Петя Георгиева и Ива Ранковска от ИПИ

Национална кампания "Занеси здраве" за по-добър достъп до лекарства на хората от малките населени места

В 21 век фактът, че близо два милиона души са без аптека в различни населени места в страната, е не само тревожен, той е потресаващ, на фона на още данни, според които 2,6 процента от брутния вътрешен продукт  ( БВП ) отиват за лекарства, основно от джоба на пациентите. Експерти на Института за пазарна икономика  ( ИПИ )..

публикувано на 11.11.25 в 15:04

Възстановено е електрозахранването в тунел "Големо Бучино" на АМ "Струма"

Електрозахранването в тунел "Големо Бучино" на автомагистрала  "Струма" е възстановено. От ЕРМ Запад съобщават, че тази сутрин е извършено кратко прекъсване на едното от двете захранвания на тунела по искане на Електроенергийния системен оператор. По неизяснени причини не се е включило резервното захранване, което се осигурява от съоръжение,..

обновено на 11.11.25 в 13:20