Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци и екип от администрацията облагородяват парковете в столичния район "Искър"

Снимка: fb/Район "Искър"

Доброволци и екип от администрацията облагородяват парковете в столичния район "Искър“. Пространството около 108-о училище, което ежедневно се изпълва с деца, ученици, жители и гости на квартала, както и с много стопани на домашни любимци, вече има нов вид.

През уикенда доброволците почистиха отпадъците и гъстата растителност по цялата алея и пространството около детските съоръжения. Отстранени са изсъхнали и опасни дървета. Започнала е и подготовката за пребоядисването на катерушките.

Пред Радио София кметът на район "Искър“ Петко Краев обясни, че идеята се е породила от нуждата от облагородяване на площадките, поради невъзможност на някои места да бъдат подменени съоръженията, тъй като попадат в частна собственост.

"Има не малко имоти в район "Искър“, които са междублоково пространство и са частна собственост, което на нас не ни позволява да предприемем каквито и да е действия, освен да облагородим същия район“, посочи Краев.


Той съобщи и че вече има развръзка по казуса със спортна зала "Искър“. От построяването си през 1991 г. до 2010 година, тя е била стопанисвана от Спортен клуб "Искър" – София, а след това поради липса на средства спира да функционира. През 2017 година залата и теренът под нея са актувани като общинска частна собственост. 2018 г. съоръжението е заключено поради причината, че вече е опасна, а през 2020 г. започват да се водят дела от Спортен клуб "Искър" - София срещу районната администрация. От клуба претендират, че сградата е тяхна по давност.

"Преди една седмица излезе решение, което е в наша полза. В момента изчакваме 14-дневният срок за обжалване. Ако не се обжалва, спортна зала "Искър“ остава изцяло на район "Искър“. За нас е добре, тъй като ще можем да я проектираме и да изградим една нова спортна зала в района“, каза Петко Краев.

Той добави, че в момента администрацията на района работи в посока разширението на бул. "Димитър Пешев“. До няколко седмици започва и санирането на седем жилищни блока на територията на "Искър“. Предстои и изграждането на четири нови детски площадки. Две от тях ще са в жк. "Дружба“ 1, а други две – в "Дружба" 2.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Район "Искър"

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Остава облачно, с температура в София около 15°

През следващото денонощие над по-голямата част от страната облачността ще остане значителна и на отделни места в Източна България и планините ще има валежи, по-значителни в Родопската област. Ще духа слаб северозападен, в Източна България североизточен вятър, съобщиха от НИМХ. Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, в София – около 7°,..

публикувано на 15.10.25 в 06:35

"Форум", 14.10.25: Кризата с боклука - назрява ли проблем и в други столични райони?

Във вторник темите от деня в предаването "Форум“ коментира доц. Светослав Живков - историк и част от екипа на "Синя София". Заедно с водещия Константин Лавсов, се спряха на следните теми: - Кризата с боклука в столицата продължава - Работата на кмета Васил Терзиев и на Столичния общински съвет - Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в..

публикувано на 14.10.25 в 19:41

Изкуственият интелект вече оказва реално въздействие върху трудовия пазар

Изкуственият интелект вече оказва реално въздействие върху трудовия пазар и променя начина, по който хората работят, учат и се преквалифицират. Той създава нова ера на кариерния преход, която поставя хората пред безпрецедентно предизвикателство - да се адаптират по-бързо, отколкото технологиите се развиват. Ново проучване на една от..

публикувано на 14.10.25 в 17:55

Проф. Симеон Стоянов: Едно от големите предизвикателства пред "умните градове" е събирането на данни

Тази вечер (14 октовмри), от 18.30 часа, в зала "Джон Атанасов“ на София Тех Парк ще се проведе шестото издание на Tech Park Talks, този път на тема Smart Cities: The Future of Us – Where Technology Meets Humanity ("Умни градове: Нашето бъдеще – където технологиите срещат човечността“). Събитието се организира от София Тех Парк, в партньорство с..

публикувано на 14.10.25 в 16:43
Димитър Кенаров

Димитър Кенаров с нова поетична книга "Разораните градини на любовта"

Литературни пътешествия ни срещат и събират с Димитър Кенаров и неговата поетична книга “Разораните градини на любовта“. Той дълго мисли върху заглавието, консултира се и с приятели. “Градината е един много класически топус в поезията, изобщо в литературата и културата, ако тръгнем от райската градина насам. Всъщност реших, че..

публикувано на 14.10.25 в 16:03

Симулационна работилница за студенти за устойчиви и зелени модели на поведение

Работилница за студенти, на която да представят своите иновативни и най-вече устойчиви решения за града, а и света, в който живеем, се проведе днес в Стопанския факултет на Софийския университет. Събитието е част от проект на фондация "Каузи“ насочен именно към намаляването на въглеродния ни отпечатък, следването на екологични практики и активно..

публикувано на 14.10.25 в 15:47

Международният фестивал "Не сте сами" събира за срещи и дискусии артисти и културни дейци

Международният фестивал "Не сте сами" (You Are Not Alone) ще се проведе между 16 октомври и 16 ноември в РЦСИ "Топлоцентрала". Фестивалът празнува хореографията и меката съпротива, със селекция от танцови представления, срещи и дискусии между артисти и културни дейци, поканени за съвместно мислене, сънуване и въобразяване. “В нашата сфера има..

публикувано на 14.10.25 в 15:41