Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Христиана Бацелова, специалист по епидемиология на инфекциозните болести:

Започват клинични изпитвания на ваксините срещу коронавирус върху новородени

Христиана Бацелова
Снимка: Личен архив

Със спирането на ваксинацията за една седмица се забавя и общата ваксинация в страната. Това каза пред Радио Стара Загора д-р Христиана Бацелова, специалист по епидемиология на инфекциозните болести, която дава консултации на безплатния телефон 0800 14 515 на Националната пациентска организация. Тя и сред администраторите на фейсбук групата "Ваксини", създадена с идеята да предоставя експертна и изчерпателна информация за ваксините срещу COVID-19.

«Тези, които искат да се ваксинират и са убедени в науката, не ги притеснява настоящото спиране, напротив. По този начин се вижда,че Европейската комисия по лекарствата и Министерството на здравеопазването следят за реакциите след всяка поставена ваксина.

Друга част от населението е нормално да са притеснени. След като излезе официалната информация, че тази ваксина е безопасна за прилагане, би трябвало тези хора да се успокоят. »

Това, че ние медицинските лица сме ваксинирани, определено ни прави по-спокойни, сподели още д-р Бацелова.

" CDC(CentersforDiseaseControlandPrevention център за профилактика и контрол върху заболяванията)излезе със становище, че вече ваксинираните, схемата е изпълнена при тях според ваксината с една или две дози, могат да контактуват в затворени помещения без маски.  Риск се счита, че няма“.

Тази вълна за коронавируса се приема по-леко въпреки натоварването на лечебните заведение, защото повечето медицински лица са ваксинирани или вече прекарали заболяването, според д-р Бацелова.

„При пациентите, за съжаление започнаха да боледуват по-младите и децата. Сега, вирусът засяга и тях и има значение и за тях дали са с придружаващи заболявания. Вирусът започна да търси т. Нар. Възприемчиви пациенти, които не са ваксинирани, не са преболедували и това също е една от причините да се измести върху по-младите“

Това са причините да започнат клинични тестове на вече удобрените ваксини и върху все по-малки деца, разказа още д-р Бацелова.

Дори Jonson&Jonson обявиха, че започват клиничнии изпитвания върху новородени. Цели се максимално бързо за да се постигнат резултатите при тези клинични изпитвания при най-малките. Тендецията и желанията на САЩ и Израел е преди началото на следващата учебна година, там където е възможно и няма противопоказания, децата да бъдат ваксинирани. Реално, ако децата не са ваксинирани рискът и страхът ни, че може да започнат да боледуват много по-тежко са по-големи“.

Хората се измориха от всички мерки до момента, неизбежно беше да се стигне до тук, според д-р Бацелова.

„Добре е децата да спрат да конртактуват помежду си, по мое мнение, поне до май месец, което не знам дали ще се случи. Контактите между децата и по-големите ученици допринесе са разпространението  на вируса. Никой не ги обвинява, но контактите в тези колективи са много по-близки от там и разпространението на вируса.

Ресторантите могат да бъдат места за разпространение, ако не се спазват правилата, но има и такива заведения, в които се спазват мерките. И аз бих посещавала такова място много по-спокойно. Но тук е важен и човешкия фактор. Дали самите ресторантьори искат или не да спазват мерките.

Моловете не са проблем сами по себе си, проблем би било, че там се събират учениците, а за съжаление те имат по-близки контакти. Начинът им на живот е такъв, за това и сега се заразяват повече“.

Цялото интервю на Елена Енчева с д-р Христиана Бацелова, чуйте в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44

Лекарските прегледи в селата ще продължат в община Нова Загора

Община Нова Загора има 31 села, но много от хората в тях са затруднени поради финансова невъзможност или отдалеченост от общинския център да получат навременен медицински преглед. По тази причина от миналата година Общината започна да работи по..

публикувано на 27.01.25 в 09:10

40% от българите са със затлъстяване

40% от българите са със затлъстяване, а с най-висока степен на заболяването са 25% от хората, показват данните от представително социологическо проучване. Лоша е тенденцията и при децата. България се нарежда на второ място в Централна..

публикувано на 25.01.25 в 12:37

Да кажеш „Здравей“ на новия живот - битието на акушерката

Таня Тодорова е акушерка от 14 години и е избрала тази професия, защото обича да помага на хората, а майките и бебетата са специални. Работи и към Училище за бременни. Да кажеш „Здравей“ и „Добър ден“ на новия живот е незаменимо, споделя тя..

публикувано на 21.01.25 в 16:28

1300 новородени в УМБАЛ „Киркович“

1298 бебета са се родили през 2024 година в УМБАЛ „Проф. Киркович“ в Стара Загора. Те са с 22 по-малко в сравнение с 2023 година. Броят на новородените е сравнително устойчив през последните години и се движи около 1300. Това съобщи в здравното..

публикувано на 18.01.25 в 12:05

За сестринството и милосърдието

От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, Българската асоциация на помощник-фармацевтите и на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите настояват за регулация на професиите им, както и за спешни мерки за решаване на..

публикувано на 16.01.25 в 16:33

Кошмарите и лошите сънища стават проблем, когато са често и с повтарящи се сюжети

Проучванията показват, че между 2 и 8% от възрастните сънуват кошмари или имат лоши сънища, а както знаем сънищата не могат да се контролират и да си пожелаем какво да сънуваме. В кошмарите се срещат преди всичко физическа агресия, преследване и поява..

публикувано на 14.01.25 в 14:41

Сънят е като карането на колело – трябва да се научим да го правим правилно

Сънят е ключът към здравето и щастието на децата, той е не по-малко важен от храненето. Това сподели сертифицираният консултант по детски сън Ангелина Ангелова в предаването „60 минути повече здраве“. „ Самостоятелното заспиване не е вродено..

публикувано на 14.01.25 в 11:55