Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истинското име на вр. Шипка е Свети Никола

Снимка: интернет

 Името на историческия връх "Шипка" в действителност е връх "Свети Никола". А истинският връх е по-нисък и се намира по склоновете на габровския дял на Стара планина. Това многократно е разказвал в свои интервюта  Стойко Стойков от Казанлък. Намирам 91-годишния учител по руски език в дома на дъщеря му в София по мобилния телефон. Болят го краката и е на легло, но умът му е бистър, мислите му са ясни и подредени. Разказът започва с действията на комунистите, които дошли на власт след 9.09.1944 г.  Сменят имена на улици, градове, местности и всичко, което напомня за предишния строй. На гонения са подложени и свещениците, забраняват се религиозните празници и традиции -  религията е заклеймена като заблуждаваща  хората.

   Такава е и политиката на партийните управляващи в Казанлък. "С протокол №4  на Околийската комисия  по наименованията от 26.10.1951 г. с председател - видният местен комунист  Петър Калайджиев, предлага  на Народното събрание историческият връх, на който българските опълченци  и руски войници извоюват с цената на безценни жертви свободата ни, да не носи повече името "Свети Никола"  по религиознти причини."  Така започва разказът на Стойко Стойков. Предложението е внесено в парламента на 16-ти ноември, на следващия е гласувано. А на 23.11.същата година е обнародвано в Държавен вестник и се сменя името  му на "връх Столетов". Именуват го на генерал Николай Столетов, участвал в героичните боеве за Стара Загора и в защитата на вр. Св. Никола, с което Русия печели войната.

Така до 1964 г. историческият връх, възпят с героизма и себеотрицанието на опълченците ни в "Опълченците на Шипка" от Иван Вазов се именува  на царския генерал. Когато на посещение в България на 10-ти септември идва Леонид Илич Брежнев, като първи секретар на КПСС  и председател на Върховния съвет на Президиума на тогавашния СССР.  На път от Стара Загора към Паметника на Свободата, първият човек тогава в  градския комитет на БКП в Казанлък  Петко Влаев решава да спре делегацията водена от Тодор Живков и Леонид Брежнев. Всички хора не работят заради празника на "социалистическата революция - 9-ти септември", а децата не учат.  Целият Казнлък е изкаран по улиците на града. И кортежът е принуден да се отправи към трибуната, останала от предния ден в центъра на града на розите. Петко Влаев предупредил Стойко Стойков да се подготви да представи града и да посочи кои местни предприятия поддържат крепката бълагро-съветска дружба. След ръкоплясканията и скандиранията започват речите от трибуната. Докато превежда на Брежнев,  Стойко Стойков съзира вр. Столетов и казва на Брежнев, че в името на българо-съветската дружба дори върхът е преименуван от Свети Никола на Столетов. След кратко мълчание Брежнев, който е запознат с този съдбоносен момент от нашата история попитал " С какво името на един царски генерал, член на руския държавен имперски съвет е по-значимо от това на Свети Никола?" Цялото множество замръзва при този въпрос. От тогава до 1977 г. върхът не се споменава никъде с име - остава безименен. Едва за 100-годишнината от боевете на историческия връх му дават името "Шипка". Но това е името на друг връх, съседен, който е в габровския дял на Стара планина. Но това не отговаря на историческата реалност.и стават два върха с това име. И днес има инициативен комитет от местни родолюбци, които искат да възтържествува историческата истина и върхът на Свободата с монумента да си върне името "Св. Никола, с което име на уста са загивали българските опълченци.", въздиша старият учител.

 Той си спомня, че в този ден след речите започва право българско хоро, на което се хлащат Първият - Тодор Живков, съветският гост Леонид Брежнев, първия секретар на Казанлък Петко Влаев и другите придружаващи ги, заедно с жителите на града. И така Стойко Стойков е разделен от съветското величие. Но бързо му нареждат да се хване отново до него, за да му превежда. Тогава забелязал, че този едър здрав мъж много се поти, а носът му бил червен и си помислил:"Здраво пие водка!". При тази среща на казанлъчани с човека, определял световната политика и съдбата на България от 1964 до 1982 г., Тодор Живков казал пред хората, че Казанлък искал да бъде столица на България"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Валери Славчев от група „Хоризонт“: „Нашите песни носят послания!“

За своята 30-а годишнина група "Хоризонт" издаде нов албум, който е озаглавен "Измислени истини". В него има 14 нови авторски песни. А преди броени дни групата сподели видеоклип към песента „Нямаме време“, която е част от новия им студиен албум. Всички..

публикувано на 29.11.24 в 11:59

Дения Пенчева с нов музикален проект „Сън“ в края на една динамична година от щастливо омъжена до щастливо разведена

 „Сън“ е новият музикален проект на певицата и дизайнер Дения Пенчева. Той е част от поредица проекти, които Дения Пенчева подготвя и с които иска да „запали“ младите хора, гледайки към бъдещето, да не забравят миналото.  Автор на аранжимента е..

публикувано на 28.11.24 в 16:50

Конкурс "Кутията на благодарността" в търсене на творчески вдъхновения

"Времето преди Коледа е най-подходящия момент да забавим динимичното си ежедневие и да се замислим за всички онези неща, за които сме благодарни" - с тази идея организаторите на конкурса "Кутия на благодарността" канят малки и големи  да..

публикувано на 28.11.24 в 16:48

Плутон във водолей: Трансформация за следващите 20 години

Периодът на Плутон във Водолей ще продължи близо 20 години, а ефектът му ще е различен за всеки, обясни в ефира на Радио Стара Загора, астрологът Рафаела Панова. Според нея това зависи от личната астрологична карта, но общото чувство ще е за нужда..

публикувано на 27.11.24 в 16:26

Жетон разкрива социалната политика в текстилна фабрика от началото на 20-ти век

  Нумизматът Георги Стоянов от Казанлък се радва на рядка находка – жетон на Братя Стайнови, с която обогатява своята колекция от монети, банкноти и жетони.   Жетонът с надпис „Брастай“, е от месинг с тегло 2,93 гр., с размер 21 мм и назъбен в..

публикувано на 26.11.24 в 17:57

Женското бебе козирог се радва на добро здраве

Женското бебе козирог, което се роди преди седмица в старозагорския зоопарк, е в добро здравословно състояние. Директорът д-р Найден Илинов разказа, че често се раждат козирози, заради добрите условия за живот, които са осигурени на този вид. Бебето..

публикувано на 26.11.24 в 16:13

Борислав Стоянов и неговата любима музика

Борислав Стоянов някои познават като стоматолога д-р Стоянов, други като вокалиста на старозагорската рок група Rockstage, трети като запален планинар, четвърти като участник в куизни състезания или фен на немския футбол. С това интересите и..

публикувано на 26.11.24 в 14:07

Над 5 години в Стара Загора не е имало ледена пързалка

Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..

публикувано на 23.11.24 в 10:09

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29