Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристи подменят 50 трикольора по планините на България

Планинари от Туристическо дружество  " Сдружение "Устремени" в Асеновград са подменили около 50 национални знамена, веещи се по планините на България. Началото е поставено през 2013 г., когато изкачвайки се на вр.Вейката, най-южната точка на България. Видели окаяното българско знаме – окъсано и избеляло от дъждовете, слънцето и ветровете и решили да го подменят с ново. Вейката е най-високият връх на източнородопския рид Гюмюрджински снежник на българска теритрория с височина 1463 м над морското равнище. По билото му минава границата между България и Гърция. Идеята им била подсказана от походите в Северна Македония и Гърция, където се впечатлили, че по  туристическите маршрути, където имало пилони с националните знамена на двете ни съседки, те били върху поддържани пилони и със свежи цветове.  Така започнали при всеки поход в Стара планина, Родопите, Рила и Пирин да подменят българския трибагреник, за което им помогнала и местна фирма. Собственикът й, като му  споделили патриотичната си идея им подарил първите знамена,  разказва Ивайло Мирчев, председател на сдружението.

  За 4 месеца преди пандемията, подменили 20 трикольора по българските планини, много от тях купени с  със собствени средства от планинарите след като дарените знамена свършили.  Туристическото дружество, което няма алпийски клуб, призовава приятелите си от Българския туристически съюз, да подкрепят инициатвата им и когато алпинисти и туристи тръгнат из планините, да носят в раниците си по едно национлан знаме, за да подменят знаме, поставено на трудно достъпно място, или знаме което е изживяло живота си.  "България е райско кътче, затова искаме  когато дойдат чужденци, когато видят да се вее гордият ни флаг, да  разберат, че имаме красива природа и умеем да я пазим и ценим, както ценим историята си. Защото българинът е  запазил духовността си, той  е духовен човек. Има отношение към Бог и природата, усеща себе си, ближните и света по по-различен начин.", споделя Ивайло Мирчев. И разказва за светлината и одухотвореността, които струят от очите на хората в изоставените махали на България.

  По традиция членовете на ТД "Устремените" ще участват в два туристически похода по повод Националния празник Трети март. Единият ще се включи в националните чествания на Паметника на Свободата на вр. Св. Никола, а другият ще изслуша националния химн на вр. Малка Драгойна край гр. Първомай заедно с  членовете на местното ТД "Тракия". 

   Членовете на Сдружение "Устремени" в Асеновград вярват, че родолюбието не само се носи в сърцето, то се възпитава с примера и с действията ни, с отношението към природата и заобикалящия ни свят, към другите. Затова тази година, членовете му подкрепят каузата в помощ на лечението на 14-годишния футболист Стивън Валериев Бориславов от Перник,  който страда от "Сарком на Юинг" и се нуждае от  голяма сума за лечение в Германия. Те посвещават похода си до вр. Малка Драгойна на благородната кауза. "Всеки, който се включи в него може да дари пари в благотворителната кутия, ако желае да помогне за лечението на Стивън. Защото всички сме родители, а децата са най-святото, което имаме!", призова Ивайло Мирчев. 

Това е  сметката на детето, който има възможност, да подкрепи родителите и момчето в тежката битка с болестта.  

Банка ДСК , клон Перник

IBAN : BG51STSA93000028755501

BIC : STSABGSF

Основание за превод: Стивън Валериев Бориславов — with Elizabeta Vladova.

 Цялото интервю с Ивайло Мирчев от ТД "Устремени" в Асеновград, чуйте в звуковия файл. 




 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29