Етнографският музей „Етър“ за поредна година обяви надпревара за лазарки. Образователната програма е за момичета от 13 до 18-годишна възраст, които на Лазаровден ще "съживят" старата обредност, характерна за един от най-красивите пролетни празници, който се свързва с името на светеца Лазар - символ на здраве и дълголетие. В българската фолклорна традиция навръх християнския празник лазарки обикалят къщите и наричат за здраве и благоденствие стопаните. Тази година в празничната възстановка ще се включат 70 гиздави девойки от Габрово, Дряново и Трявна, разказа пред Радио Стара Загора екскурзоводът Веселина Кънчева.
Специалисти от етнографския музей „Етър“ ще запознаят лазарките със смисъла и символиката на празника, както и с песни и танци, които те ще представят пред посетители на 15 април, петък, когато е генералната репетиция. А на самия Лазаровден, 16 април са предвидени три дефилета на девойките в носии по калдъръмените алеи на комплекса.
По традиция на Лазаровден младите жени берат цветя за венците, които ще оплетат за празника Цветница на следващия ден. Това е и празникът, предвестник на Христовото възкресение, което отбелязваме седмица по-късно. Според народната традиция празникът е наричан още „Лазар“, „Лазарица“ или „Лазарова събота“ и е сред най-важните в календара на българите, посветен на любовта и плодородието. В обичая, който се изпълнява на този ден, могат да участват само момичета. Лазаруването е обред за посвещаване. След „преминаване“ през него момичетата вече могат „да се момеят“, да се гиздят, да обличат везани ризи и да бъдат поискани за жени. Старите вярвания казват, че „нелазарувала мома не е мома“ и че „мома, ако не е била на Лазар не може да ходи на седенки и не може да се задоми“.
През 2022 година образователната програма „Училище за лазарки“ се реализира в партньорство с Община Габрово, Община Трявна и Исторически музей – Дряново.
"Всеки месец той ми дава част от парите, които е спечелил. Но ако имам нужда от още, само го питам!". Тя се казва Вилма и е на 25 години. Напуснала е работата си и сега си живее живота. Младите жени в Швеция все по-често правят това. Превръща се..
Дванадесетокласник от Националнато училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора майстори уникални човечета от желъди, клонки и клечици. Към “Чудатковцитв”, както ги нарича младият майстор се присъединяват и животинки,..
В деня на Свети Спиридон в България празнуват занаятчиите. А обущарите считат светеца за свой покровител. Причината – според преданието Свети Спиридон е бил обущар. Допреди петнадесетина години дюкянчетата на поправачи на обувки бяха както се казва на..
Двойка сурикати ще бъдат новите попълнения в Зоологическата градина в Стара Загора догодина. Атрактивните животни ще пристигнат от зоопарка в Пазарджик. Новодомците, които вече са тук от 7-и ноември, са три женски огърличести пекари и един мъжки кафяв..
Студентският живот през 2024 г. е вълнуващ, но и изпълнен със стрес, особено по време на сесия. Въпреки това, най-ценни за студентите са приятелствата, които създават: „Тези хора няма как да не останат в живота ми. Ние си помагаме взаимно, а..
За изпълнителя Роби 2024 година е изключително продуктивна и е отворила много нови врати в музиката. Това сподели той в интервю за Радио Стара Загора. С трите си нови песни той успява да покаже различни страни от творчеството си, като..
Илчо Димитров е завършил НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“със специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ през 2011 година при големият български театрален актьор, режисьор и преподавател проф. Атанас Атанасов. Той е театрален, филмов и..
Виктор Чучков-син е български актьор, режисьор и сценарист. Като актьор е най-известен с ролята си на Леонид във филма „Йо-хо-хо“ (1981). Неговият „Тилт“ (2011) е българското предложение за чуждоезичен филм за 84 издание на Наградите „Оскар“ за 2012..
Иво Танев е певец, водещ, актьор, кулинарното изкуство е негово хоби и страст. Иво е човек, който притежава различни интереси, плува, кара колело, поддържа дух и енергия. И винаги е готов да помогне на приятел. Иво Танев, чиито баща е от Стара..
Бояна Илиева и Радина Росенова са майка и дъщеря – потомки на Бенковски. Те носят патриотичният дух и го предават и извън пределите на страната. Те са творчески тандем, създатели на златни родови бижута и изкуство с шевици и древни български символи...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net