Единствената в България сбирка от великденски яйца, рисувани по чепинската традиция -с парафин и писалка от близо 800 яйца е притежание на Историческия музей във Велинград. В нея има изработени яйца от почти всички славянски страни, където тази стара техника на изписване е позната Чехия, Словакия, Полша, Украйна, унгарците от Трансилвания или по течението на р. Дунав. В експозицията са включени яйца от Европа, България и от Америка. Всяка година пътуват между 150 и 200 яйца по изложби в чужбина. Досега е обиколила почти цяла централна Европа. Миналата година е била показана в Хърватска заедно с яйцата на другите страни, в които се прилага техниката, в музея във Враца. А тази година изложбата „Великденските писани яйца на България“ ще гостува в Царево.
"Техниката според археологическите данни, пазени в Чехия е доста стара, отпреди 9-10 века. Тя се характеризира с изписването на яйцето с восъка посредством писалката, след това се боядисва и се сваля восъка, за да грейне рисунъка. Тя се среща не само в района на Велинград, а и в Костенец, по долината на р.- Места – Добринище и Елешница. Малко по-различна е вече техниката на изписване с восък и писалка в Ихтиман и Етрополе.“ , разказва уредникът в музея Георги Куманов.
В събота – 23-ти април, на Велика Събота ще се проведе отново Голямото изписване на великденски яйца във Велинград за децата. Преди 2 години, през 2019 г. са участвали 450 деца. Но ателиетата на историческия музей са отворили врати и обучават желаещите да изучат техниката от началото на април.
През годината преди пандемията са били обучени 1 700 деца и гости на музея от велинградските майсторки на писани яйца.
В края на 19 и началото на 20-ти в. са били съхранени стилизираните орнаменти, които насят тайнството на миналото, на познанието, които постепенно се загубват. Постепенно в целия минал век все по-близка до действителността става рисунката. Цветята се рисуват така, както би ги изрисувал художник, многоцветието е типично във велинградско. Докато старите орнаменти назад във времето са били прастарите орнаменти спиралата, слънчевия символ, преминал от стилизираното изрисуване във сфастиката, която е била сложно орнаментирана за да бъде по-красива и по-интересна. Много по-рядко са били използвани антропоморфни орнаменти.
Всеки, който се включи в Голямото изписване ще може да украси свое великденско яйце по чепинската техника на изписване.
Цялото интервю с уредника в Историческия музей във Велинград Георги Куманов чуйте в звуковия файл.
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net