Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Потомък на оцелял в старозагорското клане пази спомени за юли 1877

Снимка: Радио Стара Загора

 Датата 19-ти юлий 1877 г., денят на битката за Стара Загора, не случайно години наред се отбелязва и по стар стил на самия ден и по нов стил на 31-ви юли от старозагорци. “Българските опълченци влизат в бой за пръв път в  боевете за града, а по-късно и  на вр. Св. Никола / прохода Шипка/, играят ключова роля и доказват, че българинът е войн! Че  българите са славен и храбър народ!“ Това каза по повод 145 години от боевете за Стара Загора старозагорецът Николай Гичев, който е потомък на загиналия в пламъците на  погрома над града Койо Гюргакиев.

  Боевете за Стара Загора са бойното кръщение за доброволците от българското опълчение.  То е създадено с указ на главнокомандващия руската армия княз Николай Николаевич на 17-ти април 1877 г., след обявяването на Руско-турската освободителна война на 12-ти април същата година в Кишинев. Негов предшественик е отрядът от около 700 български доброволци, които са издържани от Кишиневското българско общество със съдействието на руски славянофилски организации от есента на бунтовната 1876 г.  Първото редовно подразделение е сформирано в Кишинев под командването на генерал-майор Николай Столетов в средата на декември 1876 г. и се нарича Пеши конвой при главнокомандващия княз Николай Николаевич. Жителите на гр. Самара връчват специално ушитото знаме за участниците в Априлското въстание на българската доброволческа армия на 6-ти май. 1877 г. в Плоещ.

  До събитията от юли 1877 г. при Стара Загора руското командване се е съмнявало, че неуките, твърде отскоро видели оръжие в ръцете си български доброволци, нямащи опит в бой ще съумеят да покажат  смелост и самообладание да участват успешно в сериозна битка.

  „ Точно в Стара Загора българското опълчение в тези трагични за нашия град  часове и минути, които са изживели с жителите му, доказват, че са изстрадали и заслужили свободата!“, каза Николай Гичев и припомни накратко събитията, предшестващи 19-ти юли.“

  По време на трагичните и драматични събития връхлетели цветущия доскоро град на равна Тракия, който си съперничи с Пловдив по заможност, двамата пра-прадеди на Николай Гичев имат различна съдба.

  Единият му пра-пра-дядо  Никола Хаджистанев принадлежи на заможно старозагорско семейство. В рода му са медникари, имат няколко дюкяна. Той е първи братовчед на известната старозагорска фамилия художници Митови – Антон, Борис и Георги. „След като разбира, че многохилядната армия на Сюлейман паша се е стоварила при Търново сеймен / днешният Симеоновград/ и се е отправила към Ески Зара, като вилнее, граби и убива по пътя си, се спасява с цялото си семейство, като преминава през Стара планина. И остава в Търново и дочаква дълго лелеяното Освобождение.“, започва  родовата си история събеседникът ми.  

  „Другият пра-пра-дядо Койо Гюргакиев,  - бащата на моя пра дядо  - известният на по-старите старозагорци аптекар Начо Коев, също бил заможен човек. Решил да остане да брани къщата и имотите си, но е заклан по време на погрома. Жена му тръгва с две невръстни деца на ръце да бяга през Ахмак баир, от където е най-краткия път за бягство от кланетата. Но малкия Начо се отскубва от ръката на майка си и се изгубва в потока от бежанци. Отстъпващ руски войник от битката при днешния кв. „Колю Ганчев“, където е основното сражение, го вижда – хваща го ризката и го мята на гърба на коня. Отвежда го в Казанлък,  детето е спасено… Там го виждат съседи „А, това е наш Начо“, и го отвеждат при майка му. Така по една  щастлива случайност родът ми се е спасил“ , завършва разказа си Николай Гичев.

 Чуйте цялото интервю с Николай Гичев в звуковия файл=





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как едно белгийско семейство избра България за втори дом

Малко Шарково е китно странджанско селце в община Болярово, намиращо се на около 15-ина км. от българо-турската граница. Заобиколено е от красиви гористи хълмчета, а чистотата на близкия язовир го превръща в любима дестинация на много риболовци...

публикувано на 31.05.24 в 16:51

Разнообразна програма за 1 юни в Ямбол

С много смях, музика и танци премина празничният спектакъл на 100 деца, посветен на 1 юни. В него се включиха  деца от всички детски градини и ясли в Ямбол. Пожелания към децата да са здрави, обичани и щастливи отправи кметът Валентин Ревански...

публикувано на 31.05.24 в 13:50

Спомени на Никола Обретенов за Христо Ботев се пазят в Държавния архив в Стара Загора

  Спомените, ръчно написани от сина на баба Тонка – Никола Обретенов са с дата 14-ти март 1928 г., Русе. Ръкописът е предаден в Държавния архив през 1963 г, но не се знае кой ги е предоставил. Той е заведен във фонда на по-малкия брат на старозагореца..

обновено на 31.05.24 в 13:12

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за Празниците на розата

Два атракционни влака водят туристи до Казанлък за 121-то издание на Празника на розата, съобщи Сребра Касева, заместник-кмет по хуманитарните дейности в общината.  Първият влак, начело с парен локомотив, тръгва от гара Филипово (Пловдив) в 09:35 часа...

публикувано на 31.05.24 в 07:10

Откриват изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“ в РИМ Стара Загора

От 17.30 ч. в малката изложбена зала на Регионален исторически музей – Стара Загора ще бъде открита изложба „ДЕТСТВО МОЕ, РЕАЛНО И ВЪЛШЕБНО“. Посетителите могат да видят съчетание между парцалените кукли от първата половина на ХХ в. и различните..

публикувано на 30.05.24 в 16:56

9 младежи от Казанлък получиха шанс да бъдат ръководители в Общината за ден

Инициативата "Кмет за един ден", е по идея на заместник-кмета по проекти и стратегическо планиране Аксения Тилева. Избраните ученици са кандидатствали за днешните си „позиции“ с есета, в които са описали свои идеи за развитието на Общината.  Според..

публикувано на 29.05.24 в 16:12

Фердинанд идва в Стара Загора при важни събития

В деня, когато в България пристигат тленните останки на цар Фердинанд Сакскобургготски ще ви разкажем за посещенията му в Стара Загора. Фѐрдинанд I  е княз на България – от 7 юли 1887 до 22 септември 1908 г., когато е обявена Независимостта на България,..

публикувано на 29.05.24 в 12:20

Проект помага на тийнеджърите да разпознават фалшиви новини

Във века на информационните  технологии е изключително важно да различаваме достоверната от невярната информация. Медийната грамотност обаче се възпитава от  детска възраст, а с това се е захванала "Тийн мрежа  за проверка на факти".  Инициативата..

публикувано на 28.05.24 в 13:58

Яхия от Сирия, който прави живота на бежанците по-лек чрез спорта

30-годишният Яхия Хомси от Халаб, Сирия дава надежда на стотици бежанци от лагера в Харманли чрез спорта. Яхия е нещо като треньор и мениджър на футболен отбор, в който играчите са хора, принудени да избягат от родината си.  „Фокусираме се в..

публикувано на 28.05.24 в 12:27

Светите братя Кирил и Методий са изрисувани в едноименния храм в Пловдив от Георги Данчов

  Георги Радулов е от Троян. Съдбата му го отвежда с жената на неговия живот за десетина години в Испания и след като голямата му дъщеря става на 6 години, се връщат в България, в Пловдив. За да учи детето му в българско училище, на български език. Той..

публикувано на 27.05.24 в 14:49