Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тече срокът за предложения за дърво с корен

Снимка: bnr.bg

 

 Крайният срок за приемане на предложения за любими дървета и интересните им истории в конкурса „Дърво с корен 2022” е до 17-ти октомври. Това е неговото 13-то издание  и ще протече в три раздела - "Дърво с корен" - дървета с интересни истории, "Вековните дървета разказват" - за дървета столетници и "Млад природолюбител" - за деца с отношение към природата и грижа към дърветата. „До момента са постъпили 8 предложения, но хората и организациите, които ни подкрепят се активизират в последните дни“  сподели Любомира Колчева от фондация „ЕкоОбщност“, която организира конкурса в партньорство  с „Асоциация на арбористите в България“ и „Адвенчър нет”.

 Предложенията за участниците трябва да бъдат придружени с историите за тях, могат да бъдат свързани както с населеното място, историческо събитие, с традиции на хората от този край, родова памет, така и с лична история, с 3 снимки / едната трябва да бъде в цял ръст на дървото/, по възможност с координати на обекта, неговото местоположение и по възможност вида на дървото. И да бъдат предоставени имената и електронната поща на номиниращия дървото. За снимките се изисква разрешение от автора, ако се ползват от интернет или от частен архив, че се предоставят за ползване от организаторите на конкурса.

  „ Могат да участват и участници от предишните 12 издания на конкурса, стига да не са печелили приза  „Дърво с корен“.“ подчерта Любомира Колчева. Цялата информация трябва да бъде изпратена на електронен адрес: tree@bepf-bg.org.

  В категорията „Млад природолюбител“ се допускат участници – деца от 6 до 14 години, които имат отношение към дървото, което са изпратили за участие в конкурса – да са го засадили, да се грижат или да са го размножили. Победителят в тази категория ще бъде определен от журито.

  В журито участват дендролога Евгени Савков от Лесотехническия университет, Веселка Тончева от Института по етнография към БАН и журналистът Стоян Георгиев.

  Между 17 и 31-ви октомври журито ще разгледа всички постъпили предложения и ще избере до 10 финалиста, претенденти за титлата „Дърво с корен 2022“, и 3 финалиста в категорията „Вековните дървета говорят“. От 4 ноември  до 5 декември 2022 г. на страницата на  фондация „ЕкоОбщност" ще бъдат представени историите на дърветата, допуснати в двете категории и гражданите ще могат да гласуват  за своя фаворит и в двете категории. Събралите най-много гласове дървета ще определят победителите в двете категории.

 „През годините са участвали различни видове  дървета, най-често са номинирани дъбовете и чинарите като най-дълголетните, величествени и свързвани с гората ни  и с думата „българско“, но е имало и  плодни дървета, които участват в конкурса, който набира все по-голяма популярност. Един от участниците в предишни издания бе дърво, свързано с Преподобна Стойна. Друго дърво бе в средата на частна нива и собствениците искаха да премахнат дървото, а то бе свидетел на дълги години от живота и работата на полето на хората от селото. Всяко дърво има своята интересна история и връзка с човека и земята“, си припомни Любомира  Колчева.

  Тази година конкурсът е  част от европейската инициатива “Климат на промяната” (#ClimateOfChange) на Европейската комисия в рамките на програма DEAR (Програма за образование за развитие и повишаване на информираността) и цели да развие у младите хора съзнателност и критично разбиране относно предизвиканата от климатичните промени миграция като едно от най-големите предизвикателства на съвременния свят.

 Условията и историите на дърветата кандидати можете да видите на страницата на Фондация „ЕкоОбщност".

 Цялото интервю с Любомира Колчева за конкурса „Дърво с корен 2022“ чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Владимир Карамазов представи дебютната си книга „Мина половин живот“ в Стара Загора

„Това е разказ за движението в моя живот. Аз съм Владимир Карамазов. Актьор. Сега ще вляза в нова роля – на разказвач. Едно от важните неща в живота ни е да се движим напред – физически и ментално. Така можем да се озовем на места, които само сме..

публикувано на 19.02.25 в 16:53

Англичанин дари над 100-годишен портрет на Левски и Ботев на Болярово

Половин година след последното ми идване в кафенето на сем. Ставреви , известно като „кафенето на Левски“ в Болярово забелязвам нови „експонати“ по стените на кафенето. Едната половина от него е посветена на Апостола на свободата с графични портрети по..

публикувано на 18.02.25 в 17:54

Кой е вторият Васил Кунчев и каква е връзката му с Левски?

  Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски!  Име, което е символ на безсмъртие, а  личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец.  За нас, като българи, като народ,..

публикувано на 18.02.25 в 15:02

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26