Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живот извън времето

Тихомир Томов не се съобразява със смяната на часа над 40 години

Снимка: БГНЕС

Два пъти в годината ни се налага да настройваме часовниците си с времето. Не че то не определя нашия ритъм, но все пак от години традицията повелява да се съобразяваме с лятно и зимното часово време.

Разбира се, от години се води полемика за или против, имаше и допитване преди 4 години сред българите, в което те категорично заявиха нежеланието си да въртят стрелките два пъти в годината. Знаете ли обаче, че има старозагорец, който не се съобразява с това повече от 40 години?

Смяната на часовото време, практически създава много проблеми, е мнението на Тихомир Томов. Той е познат като „синята каска“, човекът, който предложи да закупим парцел на Луната, известен стана и със съдебните дела за една значка.

И ако предложението му да станем горди собственици на УПИ на Луната не успя, то сегашният му призив сякаш има повече практически смисъл за ежедневието и икономиката ни.

Като човек, който е наясно, че подобни въпроси трябва да получат гласност, Тихомир Томов вече се е свързал със старозагорски депутати, от които зависи този въпрос да бъде придвижен напред.

Какво още коментира Тихомир Томов, чуйте в звуковия файл.



Самата идея за въвеждане на лятното часово време, при което часовниците се преместват с един час напред в началото на пролетта и се връщат с един час назад през есента, е въведено за първи път в Европа през 1916 г. от Германия, която по време на Първата световна война се опитва да намали потреблението на въглища, за да ги използва за оръжейните си фабрики.

Повечето съседни страни, както и Обединеното кралство, САЩ и Австралия, решават да последват примера.

След Втората световна война практиката масово е изоставена, но през 70-те години и петролния шок тогава правителствата я въвеждат отново, опитвайки се да намалят нуждата от използване на изкуствена светлина.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25