Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Най-топлите директорски обувки

Това е история за един училищен директор, негов ученик и най-топлите зимни обувки. Директорът е Атанас Кожухаров, познат на старозагорци като общественик, директор на Педагогическата гимназия в Стара Загора, основател на Археологическото дружество и радетел за създаване на първите музеи в България. 

През 1892 – 1898-ма  година Атанас Кожухаров  пребивава в Казанлък. Там той е директор на мъжката педагогическа гимназия, разказва Райна Антонова, старши уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей. Спомени на негови възпитаници от онова време го описват като принципен, "твърд и остър като кремък, а от очите и устата му всякаш святкат искри, пъргав и енергичен като сърна с феноменална памет".  

От времето, в което Атанас Кожухаров е директор на мъжката Педагогическа гимназия в Казанлък е запазен и прекрасен спомен на един от неговите ученици Матей Георгиев. Ученикът разказва, че техният директор обичал да се отбива в часовете им по "рисуванье", да гледа как младежите рисуват,  а често дори им носел и подострени пера.  

Един зимен ден  Кожухаров повикал в директорската стая Матей Георгиев тъкмо след такъв час по рисуване. Ученикът силно се притеснил, но отишъл. Докато вървели към дома на Атанас Кожухаров, директорът разказал на Матей, че знае за молбата, отправена към училищния  съвет за финансова помощ,  но в случая нямало как да помогнат на ученика. По пътя  Кожухаров видял, че обувките на младежа са скъсани и  когато  пристигнали, Кожухаров помолил ученика да изчака пред дома му.  

След пет-шест минути, слугинята изнесла на Матей много хубави, почти нови зимни обувки. Младежът ги обул и усетил, че са още топли. Това били обувките на директора на Педагогическото мъжко училище, които той свалил от краката си, за да даде на ученика. 

С обувките на своя директор  Матей Георгиев завършва мъжката педагогическа гимназия и става учител. Спомените му са запазени в юбилеен сборник, издаден по повод 50-годишнината на казанлъшкото държавно педагогическо образцово училище Свети Свети Кирил и Методий в Казанлък. По-голямата част от мъжете учители в региона през 20 век са завършили тъкмо на това школо,  разказва Райна Антонова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Първата Царица Роза е била избрана преди 65 г. като Казанлъшка роза

  Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г.  Работила за едно от регионалните издания на голям..

публикувано на 16.05.25 в 18:44

Енергия в две посоки: Поли Гънчева и Пеньо Иванов – среща на движение и съзерцание

В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..

публикувано на 16.05.25 в 13:38

„Само спомен“ e новата песен на Вяра Панталеева, с която казва: Стига Вече!

Новата песен на Вяра Панталеева "Само спомен" е смел и откровен призив за промяна в нещата, които я заобикалят. През годините Вяра е имала песни в различни жанрове - напоследък се беше отдала най-вече на своя винтидж проект с джази суинги..

публикувано на 16.05.25 в 13:08

Предлагат виното на Чудомир и сладкото на Мара Чорбаджийска в Нощта на музеите в Казанлък

Литературно-художественият музей „Чудомир“ в Казанлък и тази година се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Входът за музея ще бъде свободен до полунощ на 17 май, а екипът е подготвил разнообразна програма за посетителите,  съобщи..

публикувано на 16.05.25 в 11:37

Международен ден на хумуса - какви са ползите от популярното в Близкия изток ястие?

13 май е обявен за Международен ден на хумуса. Той се отбелязва от 2012г..  На този ден хората се насърчават да слагат на трапезата си хумус, да организират или участват в събития, които популяризират богатата на полезни вещества храна, чиято основна..

публикувано на 13.05.25 в 08:29
Радослав Балкански-кмет на Млада Загора и Деница Димитрова-председател на МОС

Младите хора на Стара Загора - визионери на бъдещето

Кметът на Млада Загора Радослав Балкански и председателят на Младежкия общински съвет Деница Димитрова, в студиото на предаването "Моята неделя", разказаха, че идеята за организиране "Фестивал на иновациите" подготвят от началото на мандата си. Пилотното..

публикувано на 11.05.25 в 17:08

Снежана Маринова – за книгите с любов и 35 години професионален опит

Снежана Маринова е библиотекар, краевед - изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги, бивш директор на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ и с 35 години професионален опит в библиотечната дейност. Основните ѝ интереси..

публикувано на 11.05.25 в 16:15

Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното по аджилити

Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното първенство по аджилити за деца. Състезанието ще се проведе от 10 до 13 юли в Португалия. Треньор е Марина Бешовишка. Лора е ученичка в езиковата гимназия „Ромен Ролан“ в Стара Загора..

публикувано на 09.05.25 в 17:26

До Амазонската джунгла със старозагореца Асен Калчев

Асен Калчев е от Стара Загора, запален пътешественик, част от интересните дестинации, които е посетил е Етиопия и племената там, за които разказва преди време в ефира на Радио Стара Загора. Асен постоянно си поставя нови предизвикателства, а преди..

публикувано на 09.05.25 в 14:39

За първи път Фестивал на иновациите в Стара Загора

Днес се провежда първото издание на „Фестивала на иновациите“. Форумът, организиран от Младежки общински съвет със съдействието на Община Стара Загора, е  посветен на младежкото творчество, предприемачески дух и сътрудничество между образованието,..

публикувано на 08.05.25 в 16:43